Çocuk mahkûmların 'temyiz' isyanı

Bergama M Tipi Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, yedi saatlik bir isyanla karıştı. Çocuklar ikna edilerek bitirilen isyanın nedeni, temyize gönderilen dosyaların gecikmesiydi.

İZMİR - Bergama M Tipi Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, yedi saatlik bir isyanla karıştı. Çocuklar ikna edilerek bitirilen isyanın nedeni, temyize gönderilen dosyaların gecikmesiydi. İki isyancı ve üç infaz koruma memurunun hafif yaralanmasıyla sonuçlanan isyan nedeniyle 32 çocuk başka cezaevlerine nakledilecek.
İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan cezaevindeki isyan, önceki gün saat 15.00 sıralarında çıktı. 365 kişinin kaldığı isyanı tutuklu ve hükümlü çocuklardan yaklaşık 60'ı başlattı. Davalarının temyiz sonuçlarının geç gelmesine tepki gösteren hükümlüler, cezaevinin çatısına çıktı ve kiremitleri cezaevi bahçesindeki araçlara attı.
Bergama Kaymakamı Hüseyin Eren, Başsavcı Bayram Eray ve İlçe Emniyet Müdürü Osman Aral cezaevine geldi, Kurum müdürü Adem Çakmak eşliğinde isyancılarla görüştü. Bu ikna çalışmaları, isyandan yedi saat sonra sonucunu verdi. İsyan saat 22.00'de bittiğinde, cezaevi araçları zarar görmüş, ikisi çocuk hükümlü üçü infaz koruma memuru beş kişi atılan kiremit ve cam parçalarıyla hafif yaralanmıştı.
Başsavcı Eray, ilk belirlemelere göre çocukların isyanı, temyize giden davalarının sonuçlanmamasına tepki olarak çıkardığını söyledi. Eray, "Soruşturma başlatıldı. İlk etapta olaylara karıştığı belirlenen 32 kişi başka bir ceza infaz kurumuna nakledilecek" dedi. Cezaevinde, 12 Aralık 2005'te de 11 kişi, bazı sorunları çözülmediği gerekçesiyle isyan girişiminde bulunmuştu.