Çocuk parklarına sigara yasağı geliyor

Çocuk parklarına sigara yasağı geliyor
Çocuk parklarına sigara yasağı geliyor
Sağlık Bakanlığı'nın çocuk parklarında sigara içilmesini yasaklamaya hazırlandığı iddia edildi.

Sağlık Bakanlığı, tütün kontrolü çalışmalarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Dünyada sigaraya bağlı hastalıklardan her yıl 6 milyon kişinin hayatını kaybettiği vurgulanan raporda, bu rakamın Türkiye ’de 100 bin olduğu belirtildi.

Habertürk gazetesinin haberine göre Bakanlığın hazırladığı rapor kapsamında çocuk parklarında sigara içilmesini yasaklamak için harekete geçtiği iddia edildi.

Raporda ayrıca kapalı mekanlarda sigara içilmesine izin veren işletmelere verilen ceza miktarının artırılmasının planlandığı öğrenildi.

Dünyada 15 yaş üzerindeki 1.2 milyar kişi tütün kullanırken, bu rakam Türkiye’de yaklaşık 16 milyon.

Raporda, 2007 yılında başlatılan “Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı” kapsamında bugüne kadar 5 milyon 70 bin 674 işletmenin denetlendiği belirtildi. Denetimler sonucunda 31 milyon 970 bin 772 para cezası kesildi.


  http://www.radikal.com.tr/112656711265674

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sigaradan Kalkması İyi Olur. Ama Daha Önemlisi Var... - ismailakyoltr

  Bazı bölgelerimizde gerçekten çocuklardan çok sokak köpekleri kullanıyor parkları geleni geçeni kafaları eserse kovalarlar. Bence öncelikle köpeklerin toplanması gerekir.

  İsabet olur! - yasakilac

  Çocuğu olup da parka götürenler bilir. Her yer sigara içen anne babaları ile doludur. Banklarda, oyuncak başlarında sigara içip yere atan ebeveynler... Çocuklar o izmaritleri alıp kaşla göz arasında ağızlarına atıyorlar.

  ASLINDA - pispor

  kalabalık olan her mahalde sigara içilmemesi gerekiyor.ben yolda yürüken bile adamın elindeki sigara bana zarar veriyor.dumanı bir tarafa elbiseme zarar veriyor.adam elinde sallayıp giderken kalabalık mahallerde üzerimdeki elbiseme değerek yakıyor.mesela istanbulda tüm kalabalık olan cadde ve sokaklarda sigara içilmesi uyarıcı tabela ve sesli uyarılar yapılarak zamanla vatandaşın içmeme veya sigara yakmama uyumu sağlanabilir.ben "yasaktan" nefret ettiğim için "YASAK" kelimesini kullanmam.

  Çocuk parkları - BaşkaBirşey

  Parklarla ilgili yapılacak o kadar çok şey var ki. Acayip tiplerin gelip parkların etrafındaki banklarda oturması, serserilerin güpegündüz parkları kırıp dökmesi, neredeyse bütün parkların sefil durumda olması, bir çok mahallede parkın olmaması v.b. İlk önce bunları çözsünler. Sigar en son iş.