Çocuk sigortalılar denetime takıldı

İZMİR - Sosyal Güvenlik Reformu’nun getirdiği ‘65 yaşta emeklilik’ sınırından etkilenmemeleri için emekleyen bebeklerini bile eş dost işyerlerine ‘rica’yla sigorta yaptıran anne-babaların hayalleri denetime takılırken ‘usulsuzlük’ cezası verildi.
Bir çok aile  15 yaşın altındaki çocuklarının,  30 Nisan 2008’e kadar sigorta girişi yaptırmaları halinde emekli olmak için 65 yaşını beklemeyeceklerini düşünerek  işyerlerine başvurmuştu. Ancak söz konusu dönemde  yapılan 15 yaş altındaki sigortalılık işlemleri incelemeye alındı. İzmir’de bu dönemde 7 bin 400 işyerinde 13 bin 213 çocuğun sigortalandığı ortaya çıktı. Bugüne kadar 3 bin 755 çocuk sigortalı ile ilgili denetim yapıldı. Bunlardan sadece 114’ünün ‘fiilen çalıştığının’ saptandığını belirten bir yetkili, şöyle dedi:
“3 bin 641 çocuğun sigortaları iptal edildi. İncelenmesi gereken daha 9 bin 458 çocuk sigortalı var. Bunların incelemesi sürüyor. Bir reklam ajansının yasadan önce 2 çocuk sigortalısı var. O dönemde sigortalı çocuk sayısı bir anda 100’e çıkmış. Bir ay sonra sigortalı çocuk sayısı yine 2’ye inmiş. Fiilen çalışmayanların,  sigortaları iptal ediliyor. Ayrıca işyerlerine kayıt geçersizliğinden ceza kesiyoruz.” (dha)