Çocuk sonradan açıldı

Türkiye'de zayıfsız karne getirmeyen, liseyi zor bitiren, üniversiteyi kazanamayan 30 yaşındaki Esat Yılmaz...
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - Türkiye'de zayıfsız karne getirmeyen, liseyi zor bitiren, üniversiteyi kazanamayan 30 yaşındaki Esat Yılmaz, dil öğrenmek için gittiği İngiltere'de Southampton Üniversitesi'nde bilgisayar öğrenimi gördü ve okulu birincilikle bitirdi. İkisi de banka müdürlüğünden emekli olan Burhan ve Aysel Yılmaz çifti, oğullarının birincilikle mezun olması haberiyle sevince boğuldu. Anne Aysel Yılmaz, oğlunun Türkiye'deki öğrencilik yıllarını şöyle anlattı:
'Çok yaramazdı'
"Esat, çalışmayı sevmezdi. Çok yaramazlık yaptığı için öğretmenlerinin şikâyeti de bitmezdi. Onu liseden mezun edebilmek için öğretmenlerine yalvarmak zorunda kaldım. Sonunda kurul kararıyla mezun oldu. Üniversite sınavında başarılı olamadı. Dil eğitimi için İngiltere'ye gönderdim. Orada hayatı değişti. Bizi çok şaşırttı. O yaramaz, tembel çocuk gitti, yerine bir bilim adamı geldi."
Merakı farklı
Çocukluğundan beri elektroniğe meraklı olduğunu belirten Esat Yılmaz ise şunları söyledi: "Okul çıkışlarında elektrikçilere gider, piller, ampuller alır, düzeneğini hazırladığım ışıklı panolar, robotlar yapardım. Bilgisayarım olmadı.
İngiltere'de eşim Linda'yla tanıştım. 12 yıl önce toplama bilgisayar aldım ve çalışmaya başladım. Evde, iki yıl günde 10 saat çalışıp bilgisayar programları yazdım. 1999'da Southampton Üniversitesi'ne girdim ve bölüm birincisi olarak tamamladım.
22 Temmuz'daki törende diplomamı ve birincilik ödülümü alacağım. Çok sayıda şirketten teklif geldi. Türkiye'den de iyi bir teklif gelirse değerlendirebilirim."