Çocuk tacizi için 18 yıl

Bornova'da dört ile 13 yaşları arasındaki 14 kıza tecavüze kalkışmak ve bir genç kıza tecavüz etmekle suçlanan üniversiteli Tolga Orun'la ilgili ilk dava sona erdi.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - Bornova'da dört ile 13 yaşları arasındaki 14 kıza tecavüze kalkışmak ve bir genç kıza tecavüz etmekle suçlanan üniversiteli Tolga Orun'la ilgili ilk dava sona erdi. Orun, 18 yıl hapse çarptırıldı.
Geçen mayısta Özkanlar semtinde bir gencin çocuklara tecavüze kalkıştığı şikâyetleri üzerine alarma geçen polis, robot resimleri dağıtılan zanlıyı Bornova Özkanlar İlköğretim Okulu yakınındaki parkta yakalamıştı. Üzerinde çakı bulunan Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencisi, Tolga Orun, suçunu itiraf etti.
Anahtarlar yol gösterdi
Orun "Evde yalnız olan çocuklar anahtarlarını ellerinde taşır. Anahtarı olan kızları takip edip kendimi deprem araştırma görevlisi olarak tanıtarak eve giriyordum. Sonra kalp atışlarını dinlemek için üzerini soyuyordum. Amacım tecavüz değil. Hastayım, tedavi olmak istiyorum" diye ifade verdi.
Mağdurların teşhis ettiği Orun 14 ayrı tecavüz girişimi ve sarkıntılık suçlamasıyla tutuklandı. İzmir 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, altı ailenin şikâyetiyle ilgili açılan davada Orun tedavi olma isteğini yineledi ve "Bu olayların hepsini ben yapmadım. Hepsini ben yapmışım gibi lanse edildi" dedi.
Yargıç Nermin Ünsal ise suçun işleniş biçimi ve toplumda infial yaratması nedeniyle Orun hakkında cezai indirim uygulamadı. Mağdurların avukatı Ömer Ayebe, kararın bir ilk olduğunu şöyle dile getirdi: "Bu davada, altı ayrı 'ırza tasaddi' suçundan 18 yıl hapis cezası istendi. Hâkim de, hiçbir indirim uygulamayıp cezayı aynen verdi. Genellikle bu tip suçlarda, iyi hal ve benzer durumlarla ilgili olarak cezai indirim uygulanır" dedi.
İki dava sürüyor
Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Orun için 'akli dengesinin yerinde olduğu' ve 'suçları işlediği tarihte tam cezai ehliyetinin bulunduğu' yolunda rapor vermişti. 27 yaşındaki sanıkla ilgili olarak, sekiz çocuğa 'bıçak zoruyla tecavüze yeltendiği' ve bir genç kıza 'tecavüz ettiği' iddiasıyla iki ayrı dava daha açılmıştı. Bu davalar henüz sonuca bağlanmadı.