'Çocuk yap, altını kap'

Şavşat ilçesine bağlı Pınarlı Köyü Muhtarı Cahit Durak, köydeki ilköğretim okulunun öğrenci azlığı gerekçesiyle kapatılmasını önlemek amacıyla ilginç bir yöntem uyguluyor.
Haber: HAKAN AYDIN / Arşivi

ARTVİN - Şavşat ilçesine bağlı Pınarlı Köyü Muhtarı Cahit Durak, köydeki ilköğretim okulunun öğrenci azlığı gerekçesiyle kapatılmasını önlemek amacıyla ilginç bir yöntem uyguluyor. Durak, son iki yıldır çocuk yapan her çifte birer cumhuriyet altını hediye ediyor.
Okulda 10 yıl önce 300 olan öğrenci sayısının bugün 80'e düştüğünü belirten Durak, kampanyasını şöyle anlattı: "Öğrenci azlığı nedeniyle okulun kapanmaması için 'Çocuk yap, altını kap' kampanyası başlattım. 1500 nüfusla Artvin' in en büyük köyüyüz. Yaklaşık 100 bekâr gencimiz var. Bu kampanyayla köydeki göçü durdurup, çocuk sayısını artırarak okulun kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasını önlemeyi amaçlıyoruz.
Bu yaptığım aslında, devlet büyüklerine okulumuza her desteği sağlamaları için bir mesaj. Uygulamadan köy halkı da memnun, hatta başka köylerden arayıp çocuk yaptıklarını söyleyerek benden altın isteyenler bile var. Köyümüzdeki bekâr gençler de evlenmek için benden yardım istiyor."


    http://www.radikal.com.tr/7626877626870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.