Çocukla evlenene sekiz yıl dört ay hapis

14 yaşında küçük kızı kaçırıp bir çocuk sahibi olan gence 'çocuk istismarı'ndan sekiz yıl dört ay hapis cezası verildi. Küçük kızın, 'İsteyerek kaçtım' demesi cezayı engellemedi
Haber: ZAFER TOKUŞ / Arşivi

SAKARYA - 14 yaşındaki kızla resmi nikah yapmadan evlenen, bir de çocuk sahibi olan 24 yaşındaki genç, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan sekiz yıl dört ay hapse çarptırıldı.
Olay 1 Ekim 2008 tarihinde, o zaman 14 yaşında olan E.E.’nin Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde bir kız bebek dünyaya getirmesiyle ortaya çıktı. E.E.’nin yaşının küçük olması nedeniyle hastane yönetimi durumu polise iletti.
Küçük kız, Birol Aka ile kaçtıklarını söyledi. Bunun üzerine Birol Aka ile Aka’nın anne ve babası hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava önceki gün karara bağlandı.  Birol Aka’nın annesi Leyla Aka, “Geçen nisan ayının başlarında oğlum Birol, E.E. ile eve geldi. Kıza sordum. O da rızasıyla geldiğini söyledi. E.E.’nin 15 yaşından küçük olduğunu bilmiyorduk. Eve geldikten sonra yaşının küçük olduğu anlaşıldı, resmi nikâh yapamadık” dedi. E.E. ise kimseden şikâyetçi olmadığını söyledi. “Severek karı- koca olduk. Mart ayında bir arkadaşım vasıtasıyla tanışmıştık. İyi insan olduğunu anlayınca evlenmeye karar verdim. Birlikte yaşamaya başladık. Hamile kaldım. Kızım İlayda doğdu. Şikâyetçi değilim. Görüldüğü gibi duruşmaya da bebeğimle geldim” dedi.
Bu ifadelere rağmen mahkeme Birol Aka’yı ‘15 yaşından küçük kıza cinsel istismar’ suçundan sekiz yıl hapis cezasına çarptırdı. ‘Cinsel istismar’ eyleminin birden fazla olması nedeniyle de cezayı dörtte bir oranında artırarak 10 yıla çıkartan mahkeme heyeti, sanığın duruşmadaki iyi halini de dikkate alarak cezayı son olarak sekiz yıl dört ay hapise indirdi. Karar, Yargıtay tarafından onaylanırsa kesinlesecek.