@ismailsaymaz

Çocuklar Amazon'u kurtarmaya kararlı

Türkiye'nin ikinci büyük subasar ormanı (zemini suyla kaplı orman), Sakarya yakınlarında. Ancak 1993'e kadar bunu kimse bilmiyordu. 1993'te Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) gönüllüleri, Acarlar Ormanı'nı fark etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

SAKARYA - Türkiye'nin ikinci büyük subasar ormanı (zemini suyla kaplı orman), Sakarya yakınlarında. Ancak 1993'e kadar bunu kimse bilmiyordu. 1993'te Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) gönüllüleri, Acarlar Ormanı'nı fark etti. TÜRÇEK'liler, hem göl, hem kumul hem orman özelliği gösteren ve longoz da denilen bu ekosistemi keşfettikten hemen sonra başka bir şeyi daha keşfettiler: Yok olmak üzere olduğunu...
Gönüllülerin çabasıyla longoz, 1998 yılında '1. derece doğal sit alanı' ilan edildiyse de köylüler gölü kurutmaya ağaç kesmeye devam etti. Öyle ki longoz 1998'den bugüne yüzde 40 küçülmüştü.
Burası neresi?
2004'te BM Kalkınma Programı'na bağlı Küçük Destek Programı'ndan alınan destekle (UNDP GEF/SGP) 'Acarlar Gölü'nün Çevresel Analizi ve Sürdürülebilir Kalkınma Açısından Değerlendirilmesi Projesi' uygulamaya konuldu. Aynı yıl Denizköy İlköğretim Okulu'nda 'Çevre Dersleri' verilmeye başlandı. Altı köyün ilköğretim okulu taşımalı eğitimle kapatılınca, tüm öğrenciler burada toplanmıştı. Orman mühendisi Seçil Oprak, ilk derste slayt makinesiyle, 'vahşi' bir ormandan detaylar gösterdi ve sordu: Burası neresi? Çocuklar hep bir ağızdan yanıtladı: Amazon Ormanı. Oysa gördükleri ama 'tanıyamadıkları' yer, kendi köylerindeki Acarlar Ormanı'ydı!
Bir yıl süren derslerde, yörede 120'yi aşkın kuş türünün bulunduğu, bu kuşların ormanın devamı için önemi anlatıldı. İkinci sınıf öğrencisi Muhammet Genç, daha ilk dersin ardından, kuş avlayan babasına gidip, "Baba ördekleri vurma, yoksa orman ölür" demişti. "İşime karışma" yanıtı aldı. Camitepe Köyü'nden, Abdülkadir Madır ise babasıyla bir anlaşma yaptı. Artık sadece ihtiyaçları kadar ağaç keseceklerdi.
Dersler 24 Mart'ta bitti. En çok Mine Kardeşoğlu sevinçliydi. Çünkü Acarlar'ı anlattığı resim kartpostal olmuştu. Okul Müdürü Mehmet Bayhan da "Okulda başlayan çevre duyarlılığı çocuklar sayesinde tüm köylere yayıldı" diyordu. Bu arada 'Doğa Eğitim ve Ziyaret Merkezi' için yer arayışına başlandı. İlk öneri Karamüezzinler Köyü'nden geldi. Bir protokolle, taşımalı eğitimden sonra metruk halde bekleyen okul binası gönüllülere verildi.
TÜRÇEK'ten Aytın Atıcı, merkezin haziran ayında hizmete açılacağını belirterek şu bilgileri verdi: "Doğa Merkezi'nde, yörenin bitki ve hayvan envanterini çıkaracağız, kuş gözlem istasyonu ve yapay göl kuracağız. Bu merkez yalnızca yöre çocuklarının değil, Türkiye'nin birçok kentinden gelecek öğrencilerin ve çevrecilerin ziyaretine açılacak."
Haziranda tanıtılacak
Acarlar, İğneada'dan sonra Türkiye'de en büyük ikinci 'subasar orman' (longoz). Yazın tabanı 1 metre suyla kaplı ormanda, kışın su seviyesi 5 metreye yükseliyor. Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e ulaştığı kesimin 6 km. batısında, kıyı çizgisinden 1.5 km. içeride yer alıyor. Ormanın yüksek katını 20 metreye ulaşan dişbudak, karaağaç ve kızılağaçlar, ikinci katını 7-8 metrelik gürgen, akçaağaç ve titrek kavaklar oluşturuyor. Göl, kumul, orman ve nehir ekosistemlerini bir arada bulunduran orman, göçmen kuşlar için barınma işlevi de görüyor. Longoz, haziranda dünyaya açılacak. Projeye destek veren Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu biriminin
İstanbul'daki toplantısına 80 ülkeden 100 davetli katılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7423937423930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.