Çocuklar 'Aziz dede'lerinin arşivini kurtardı

Çocuklar 'Aziz dede'lerinin arşivini kurtardı
Çocuklar 'Aziz dede'lerinin arşivini kurtardı

Aziz NesinVakfı?nın bahçeleri tamamen su altında kaldı. Kitap ve eşyalar zarar görürken yeni inşaa edilen ?Sanatçı Evi? de selde kullanılmaz hale geldi.

Sel suları altında kalan Aziz Nesin Vakfı'nda kalan çocuklar önce yaşı küçükleri kurtardı, daha sonra Aziz Nesin'in el yazıları ve dosyalarının bulunduğu arşivi üst kata taşıdılar
Haber: MEHMET ÖZDOĞAN / Arşivi

İSTANBUL - “ Kahvaltı ediyorduk, ne olduğunu anlayamadık. Önce kapının altından sular sızmaya başladı. Daha sonra her yerden sular geliyordu. Arkadaşlarımızdan birisi dışarıda ağaca tutunmuş sele karşı koymaya çalışıyordu, önce onu kurtardık. Daha sonra aklımıza Aziz Dede’nin el yazıları, dosyaları, gazeteleri geldi. Belimize kadar su vardı. Önce yaşı küçük arkadaşlarımızı sele kapılmamaları için yukarı çıkardık. Daha sonra tekrar aşağı inip Aziz Dede’nin arşivini yukarı taşımaya karar verdik. Burası, Nesin Vakfı benim hayatımı kurtardı. Ona borcumu ödemek zorundaydım...”
Çatalca’da sel felaketine kurban giden, ‘çamurdan vakıfa’ dönen Nesin Vakfı’nın öğrencisi 15 yaşındaki Yunus Göktaş, felaketi sabahını böyle anlatıyor. Yunus, henüz 15 yaşında ama felaketle nasıl başa çıkılacağını çok iyi biliyor. Felaketin Çatalca’daki yüzlerinden Nesin Vakfı’nda ne mobilya var, ne yatak, ne tiyatro salonu... 

Karamsarlığa kapılmak yok
Ama Aziz Nesin’in arşivinin güvende olması büyük küçük tüm çalışanların yüzünü güldürebiliyor. 1973 yılında Aziz Nesin tarafından kurulan ve şu anda da 42 çocuğa barınma ve eğitim hizmeti sağlamaya devam eden Nesin Vakfı’nın Genel Müdürü Ali Nesin de yaşanan felaketin altından nasıl kalkacaklarını kara kara düşünenlerden... En az 500 bin TL maddi hasarlarının olduğunu belirten Nesin, “Kötümserliğe kapılmak yok. Hayat bir mücadeledir. Nesin Vakfı, mücadelelerin ürünüdür. Vakfın kurucusu Aziz Nesin’dir. Ve Nesin Vakfı bu zorluğundan da altından el ele kalkacaktır” diyor.
Ali Nesin, olay günü vakıfta değildi. Felaketi haberini alır almaz yola çıkan Nesin, yollardaki tıkanıklık nedeniyle uzun süre vakfa ulaşmakta zorluk yaşadı. Vakıfta bulunan 10 ila 20 yaşları arasındaki çocuklar için ‘ne yapacaklarını şaşırdılar’ demek çok da mümkün değil... Vakıfta barınan çocuklar, anneleriyle beraber büyük bir soğukkanlılıkla ‘kardeşlerimiz’ dedikleri küçük öğrencileri sele kapılmamaları için üst katlara yerleştiler. Dışardan önce yavaş yavaş gelen suyun bu boyutlarda vakfı işgal edeceklerini düşünmedikleri için kapı altlarına bezler koymuşlardı.
 Çocukların anlatımıyla ‘Amerikan filmlerindeki gibi’ su birkaç dakika içinde kütüphanenin, mutfağın ve tiyatro salonunun da bulunduğu tüm giriş katına yayıldı. 

Nesin kitapları zarar gördü
Sular daha sonra birinci kata çıktı ve 1.5 metre kadar yükseldi. Dün suların boşaltıldığı vakıftaki manzara çok daha net görülüyordu. Ali Nesin vaziyeti şöyle anlattı: “Kitap depolarındaki 10 binlerce liralık Aziz Nesin kitapları telef oldu. 

500 bin TL zarar var
Bitirmek üzere olduğumuz ‘Sanatçı Evi’ni sele verdik, yeniden inşa edeceğiz. Zarar işçilik hariç en az 500 bin TL. Bu, vakfımızın bırakın karşılamayı telaffuz bile edemeyeceği bir rakam... Babamın arşivi emin ellerde... Çocuklarımızın kimisi haylaz kimisi yaramaz kimisi soz dinlemez olabilir, ama hic görmedikleri Aziz Dede’lerinin notlarının ilk kurtarilacak esya oldugunu biliyorlar. Mücadele edeceğiz, ve bu sorunun da üstesinden geleceğiz. Hiçbir şeyimiz yok; ama altından kalkarız, Nesin Vakfı, nesiller boyu yaşayacak.”