Çocuklar biraz daha tutun lütfen!

Yeni eğitim yılında İstanbul Ümraniye'deki bir okulda ilk ders: Okula giden çocuklar tuvaletlerini kaç saat tutabilir? Şehit Nurgül Kale İlköğretim Okulu, ders yılının ilk günü tuvalet tadilatı bitmediği
için müdür tarafından bir hafta tatil edildi.

İSTANBUL - Yeni eğitim yılında İstanbul Ümraniye'deki bir okulda ilk ders: Okula giden çocuklar tuvaletlerini kaç saat tutabilir? Şehit Nurgül Kale İlköğretim Okulu, ders yılının ilk günü tuvalet tadilatı bitmediği
için müdür tarafından bir hafta tatil edildi. Ancak İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'e göre çocuklar tuvaletsiz üç saat idare edebilirdi, dolayısıyla okulu tatil etmeye gerek yoktu ve müdürü arayıp uyardı. Müdür, eve gönderdiği çocukları alelacele toplamaya çalıştı.
Şehit Nurgül Kale İlköğretim Okulu'nun 3 bin öğrencisi pazartesi sabahı sürprizle karşılaştı. Okul tadilatı sürüyordu. Müdür Mehmet Yıldız, 'Tuvaletler bitmedi' diye velilerden çocuklarını bir hafta sonra okula göndermelerini istedi. Ancak birinci sınıf öğrencileri okuldan soğumamaları için en azından bir saatliğine kalabilirdi. Ne de olsa okulda birinci sınıfların idare edebileceği bir tuvalet vardı.
Okulda tatil kararı, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'in durumdan haberdar olmasıyla iptal oldu. Müdür bu kez öğrencileri toplama telaşına düştü. Kitaplarını almak için okula gelen öğrencileri derse sokmaya çalışan müdür, çevredeki öğrencileri çağırmak için de mikrofona sarıldı.
İlk gün 'Okul bir hafta tatil' duyurusu yapılan, ikinci gün ise 'Tatil yok, eğitime devam' denilen okulda sınıflara giden öğrenciler bu kez 'kelle koltukta' öğrenime devam etti. Dışarıda iskele kurulmuştu. İçeride de bir yandan harç karılıyor, bir yandan da üst kattaki tuvaletler için halatlarla yukarıya kum çekiliyordu. Tadilatı devam edilen tuvaletlerin önüne sıralardan engel yapılmıştı. 'Bu şartlar altında çocuğumu okula göndermem' diyen veliler çocuklarını evlerine götürdü.
Müdür basına bilgi vermezken bahçedeki veliler ikiye bölündü. Pınar Yazıcı, "Rize'ye memleketime gitmiştim, okullar açılacak diye geri döndüm. Bilseydim dönmezdim" derken veli Ferdi Şahin'e göre müdürün kabahati yoktu. Emekli öğretmen olan velinin başı dönmüştü: "Dün okul yok denmişti, bugün ise var deniliyor."
Ata Özer ise okulun durumunu şöyle değerlendirdi: "Bir çocuğun tuvalet tutma saati üç saat olarak belirlenmiştir. Okul 17 Eylül'de mutlaka
açılmalıydı. Bir hafta okul tatil etmeye kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur. Bizden onay almamıştır. Zaten kimseye böyle bir onay da vermem."