Çocuklar için değer

Devlet Bakanı Akşit, 'Ailem olsun' ve 'Sokak çocuklarının tarımsal rehabilitasyonu' projelerini tanıtırken, "Çocukları çetelere kaptırmamak için işbirliği şart" dedi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Güldal Akşit, kendi himayesinde gerçekleştirilecek
'Ailem olsun' projesinin tanıtımı için İstanbul'daydı. 'Ailem.com' sitesi tarafından başlatılan projenin hedefi, sokak çocuklarıyla ilgili çalışma yapan 12 derneğe 'düzenli' gelir sağlamak.
Proje kapsamında sağlanan tüm gelir, sokak çocukları için çalışan derneklerin onaylı projelerine aktarılacak. Örneğin Philips, elektronik ürünlerinin satışından elde ettiği gelirin bir kısmını, moda tasarımcısı Arzu Kaprol tasarladığı tişörtlerin satışından elde edilen geliri projeye aktaracak. Projeye katkıda bulunmak isteyenler 'Ailem olsun' etiketli veya baskılı ürünleri satın alarak, sürekli gelir yaratabilecek.
Devlet Bakanı Akşit, "Sokakta yaşayan çocuklarımızı çetelere kaptırmadan kurtarmak istiyoruz. Biz devlet olarak her zaman destekçisi olacağız. Projeye özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının destek vermesi çok önemli. Medyanın da bu işe katılması önemli. Toplum, uzun süre sokakta yaşayan çocukları, toplum ve herkes için tehlike oluşturan kapkaççılarla aynı kefeye koydu. Bu çocuklar kapkaç yapan, tehlike oluşturan çocuklar değil."
Umut Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Ahmet Kulca ise, sokakta yaşayan çocuklarla ilgili basında çıkan olumsuz haberlerin bağış yapanlar üzerinde ters etki yaptığını belirtti: "Özellikle öğretmen Serpil Yeşilyurt ve SAT komando yüzbaşısının öldürülmesiyle derneklere yapılan bağışlar kesildi. Bizim derneğimizin aylık 30 milyar gideri var ama karşılayamıyoruz. Oysa bu haberlerden sonra bağış artmalı ki bu çocukları kurtaralım. Kapkaç çetelerinin sokak çocukları ile alakası yok. Birkaç kapkaç çetesi çökertlince gerçek anlaşıldı" diye konuştu.
Ağaçlı'daki tesislerde tavuğunun yumurtasını Kemer Country'ye satan bir çocuktan örnek veren Devlet Bakanı Akşit, dün ayrıca Ankara Sincan'da başlatılacak 'Sokak Çocuklarının Tarımsal Rehabilitasyonu Projesi' hakkında da bilgi verdi:
"Sokaktan kurtarılan, temel ve mesleki eğitim verilen çocukların çiftçilik yapabileceği, sebze, meyve yetiştirebileceği, hayvancılıkla uğraşabileceği mekânlar oluşturulacak. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun Sincan'da geniş bir yeri var. Çocuklar burada hem tedavi ve rehabilite edilecek hem de meslek edinecekler. Yaptıkları işten elde edilen gelirin de kendilerine bırakılması söz konusu."
Koruyucu aile sayısı az
Koruyucu aile projesinin önemine işaret eden Devlet Bakanı Akşit, şu anda sadece 572 koruyucu aile bulunduğunu, yurtdışında ise sokakta yaşayan çocuklarla ilgili sorunun yüzde 75 oranında koruyucu ailelerle çözümlendiğini söyledi. İstanbul'da yaklaşık bin, Türkiye'de ise 20 bini aşkın çocuğun, sokakta yaşadığı sanılıyor.