Çocuklar için 'Lahey' düzeni

Adalet Bakanlığı, kaçırılan veya alıkonulan çocuğun iadesi veya şahsi ilişki kurma hakkını kullanması konusunda Lahey Sözleşmesi'ne paralel düzenlemeler yapılması için harekete geçti.

ANKARA - Adalet Bakanlığı, kaçırılan veya alıkonulan çocuğun iadesi veya şahsi ilişki kurma hakkını kullanması konusunda Lahey Sözleşmesi'ne paralel düzenlemeler yapılması için harekete geçti. Bakanlık, 25 Ekim 1980 tarihli 'Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi'nin uygulanmasını sağlamaya yönelik bir taslak hazırladı. Taslakta yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

 • Cumhuriyet savcıları, çocuğun, kendisini kaçırmış olan kişinin rızası ile iadesi veya taraflar arasında dostane bir çözüme ulaşılmasını teminen gerekli tüm tedbirlerin alınmasını sağlayacak. Dostane çözüm sağlanmazsa yetkili mahkemeye dava açacak.
 • Çocuğun, alıkonulduğunu ileri süren kişi çocuğun ikametgâhının bulunduğu ülkedeki veya iade talep edilen ülkedeki Adalet Bakanlığı'na başvurabilecek.
 • Çocuğun iadesine veya şahsi ilişki kurulmasına dair ilamların icrası sırasında çocuğu gizleyen veya ilamın icrasından sonra tekrar kaçıran taraf ile bu fiillere iştirak edenlere bir aydan altı aya kadar hapis cezası verilecek. Bu şahıslar hakkındaki hapis cezaları paraya çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.


  • http://www.radikal.com.tr/7337927337920

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.