Çocuklar oynasın diye

Sınırları giderek genişleyen İstanbul'da herkes yeşil bir alanın hayalini kurarken, Cihangirli anne ve babalar çocuklarını otomobil tehlikesinden, egzoz gazlarından ve yalnızlıktan korumak için harekete geçti. Kimi proje geliştirdi, kimi de broşür dağıttı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Sınırları giderek genişleyen İstanbul'da herkes yeşil bir alanın hayalini kurarken, Cihangirli anne ve babalar çocuklarını otomobil tehlikesinden, egzoz gazlarından ve yalnızlıktan korumak için harekete geçti. Kimi proje geliştirdi, kimi de broşür dağıttı. Toplantılarda iş bölümü yapıldı.
Düşe, kalka büyüyecekler
Sonunda, Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahip
olan ve yıllardır bakımsız halde duran Cihangir Parkı'nı tekrar hayata bağlayacak proje geliştirildi. Büyükşehir belediyesi projeyi kabul etti, sanatçılar ve çeşitli kuruluşlar da destek çıktı. Çalışmaların sürdüğü park mayıs sonunda açılacak. Böylece çocuklar, eskiden olduğu gibi düşe kalka büyüyecek.
Parkın fikir annesi Çağla Ormanlar, sahne ve kostüm tasarımcısı. Üç yaşında Deniz adlı bir oğlu var. Mimar Bereket Uluşahin'in hazırladığı projeyi, kasımda büyükşehir belediyesine onaylattıktan sonra anneleri örgütleyen Ormanlar, şunları anlatıyor:
"Cihangir Güzelleştirme Derneği çatısında toplandık. Şu an 80 aile proje için çalışıyor. Park kullanılamaz haldeydi. Kedi ve köpekler dolaşıyor, çocuklar hastalanıyordu. Güvenliği yoktu. Bu park, çevrede yaşayan çocuklar için tek şanstı."
Nilgün Öztunalı ise insan kaynakları uzmanı ve 1.5 yaşındaki Poyraz'ın annesi. Uzmanlık alanı çocuk atölye çalışmaları olduğu için birçok işte imzası var: "Reklam ajansı olan bir arkadaşımla web sitesi oluşturduk. Başka bir arkadaş broşür dağıtımında yardımcı oldu. Aralık ayından beri her perşembe günü toplanıyoruz. Bu işle sadece belediye değil, parkı kullananlar da uğraşmalı."
Fizyoterapist Funda Doğan'ın kızı Tarçın 19 aylık. Parkta o da oynayacak. Annesi projenin özel bir bölümüyle ilgileniyor. 'Farklı gelişen çocuklar' diye tanımladığı otistik, spastik çocuklar için parkta özel oyuncaklar olacağını söyleyen Doğan, "Normal çocuklarla birlikte oynayacaklar. Birbirlerini tanıyacaklar. Onlar da dışarı çıkabilecek" diyor.
Seda Bildik Erdoğmuş da yüksek mimar. Oğlu Derin 3.5 yaşında. Erdoğmuş sponsorluk konusunda çalışıyor. Mehmet Özdemir, oyun üniteleri için sponsor bulamazsa, kendisi sponsor olacak.
Parkta neler olacak?
Yetişkinler için spor alanları oluşturulacak. Parkta sabit aydınlatma düzeni kurulacak. Oyun ünitelerinde, ahşap ve sert plastik gibi doğal, güvenli ve dayanıklı malzemeler kullanılacak. Çocukların yaratıcılıklarını açığa çıkaracak işlevsel heykeller üretildi. Kum havuzu hayvanların giremeyeceği şekilde düzenlendi. Geceleri ise üstü örtülerek hijyen oyun ortamı sağlanacak.
4-10 yaş grubu için ayrı oyun alanı düzenlenecek. Bedensel ve zihinsel engelliler için özel oyun alanı yapılacak. Kedi besleme barınağı kurulacak. Köpek gezinti alanı oluşturulacak.


    http://www.radikal.com.tr/7449107449100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.