'Çocuklar striptiz barda çalışıyor, bakıcı anneler biliyordu'

'Çocuklar striptiz barda çalışıyor, bakıcı anneler biliyordu'
'Çocuklar striptiz barda çalışıyor, bakıcı anneler biliyordu'
Kapatılan Taksim Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'yle ilgili iddianamede tüyler ürperten suçlamalar yer aldı: "Çocuklar, kaçmaları ve gece kulüplerine gitmeleri için teşvik edildi. Kız çocukları Beyoğlu civarındaki gece kulüplerinde striptiz dansçılık ve konsomatrislik yaptı..."

Radikal.com.tr – Taksim Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan İstanbul Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı iddianamede müdürü A.K., yardımcısı A.Ö. ile görevli bakıcılar, görevli ve 14 bakıcı annenin kuruma gelen yaşı küçük kızları hastane, hamam, piknik, gezi gibi birtakım aktivitelere götürme bahanesi ile ya da görevli annelerin yemekhanenin kapısını açık bırakarak kaçmalarını sağladıkları anlatıldı.

Vatan gazetesinden elif Altın’ın haberine göre; iddianamede bu kişilerin çocukları gerektiğinde kaçmaya teşvik ettikleri, para verdikleri ve gece kulüplerine gitmeleri için teşvik ettikleri belirtilerek kaçan çocukları adli makamlara bildirmedikleri ya da kaçış tarihleri hakkında yanlış bilgi verdikleri ve kız çocuklarının kendilerinin kaçtıklarını söyleyerek yalan beyanda bulundukları anlatıldı.

İddianamede henüz kişisel ve bedensel gelişimlerini tamamlayamamış, ailesinden şiddet görmüş ve dışlanmış, yeme içme, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılamaktan aciz kız çocuklarının içinde bulundukları çaresizlikle Beyoğlu civarındaki gece kulüplerinde striptiz dansçılık ve konsomatrislik yaparak hayatlarını devam ettirdikleri ifade edildi.


11 ÇOCUK FUHUŞ MAĞDURU

2012 yılı Nisan ayından itibaren 1 yıllık süre içerisinde kurum yetkilileri tarafından 110 adet kayıp çocuk başvurusunun yapıldığı, kurumdan kaçan 11 yaşı küçük kız çocuğunun fuhuşa teşvik, hürriyetinden yoksun kılma, çocuğun cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, kasten yaralama gibi konularda mağdur oldukları belirtilerek hırsızlık ve uyuşturucu madde bulundurmak gibi suçlardan işlem gördükleri belirtildi.

İddianamede Taksim Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan 15 yaşındaki İ.K. isimli kız çocuğunun İstiklal Caddesi’ndeki iki barda gecelik 50 TL karşılığında çalışmaya başladığı belirtildi. Görevli bakıcı anne Y.R’nin bu durumu bilmesine rağmen yetkililere bildirmediği ve bir arkadaşının İ.K’ya para karşılığında cinsel istismarda bulunduğu, Y.R.’nin bu duruma da göz yumduğu öne sürüldü.

Yine iddianamede 5 Ocak 2013 günü yurtta kalan bir grup yaşı küçük kız çocuğunun yurttan kaçmak istediği, kapıları zorladığı ve bakıcı anneleri zor durumda bıraktıkları, bunun üzerine Müdür Yardımcısı Asuman Özen ve Kurum Müdürü A.K.’nın talimatıyla kapıların açıldığı belirtildi. Yine G.Ç. isimli bir kızın yurttan çıkmak istemesi üzerine kurum müdürünün ‘ polise bildirmeyelim arka kapıyı açıp gitsinler’ dediği iddianamede yer alırken, diğer kız çocuklarının da benzer ifadeler verdiği ortaya çıktı.


18 YURT GÖREVLİSİ SUÇLANIYOR

İddianamede genç kızların bakım ve güvenliğini sağlamakla görevli oldukları halde, çocukları suça sevk eden 18 yurt görevlisi hakkında “Çocuğun Cinsel İstismarı”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Resmi Belgede sahtecilik” suçlarından 66 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.