Çocuklar temiz dünya istiyor

Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak temel insan hakkı. Ancak herkesin bu haktan adilce yararlandığını söylemek güç...

İSTANBUL - Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak temel insan hakkı. Ancak herkesin bu haktan adilce yararlandığını söylemek güç: Birleşmiş Milletler, bu yılki Dünya Çevre Günü' temasını 'Aranıyor! Denizler ve Okyanuslar Ölü ya da Diri' olarak belirledi. Çevre Günü ve haftası Türkiye'de de etkinliklerle kutlanıyor.
Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Eminönü Belediyesi Beyazıt'ta, Kadıköy Belediyesi de Caddebostan'da yürüyüş gerçekleştirdi.
Büyükler sigara söndürdü
Eminönü Belediyesi'nin '3 Zehire 3 Hayır' başlıklı etkinliğinde, Beyazıt Meydanı'nda toplanan Eminönü ilçesindeki 24 okuldan çocuklar, beraberlerinde üç zehir olarak sigara, alkol ve uyuşturucuyu canlandıran siyah cübbeli ve maskeli üç kişi ve Belediye Başkanı Nevzat Er ile birlikte Ayasofya Camii'ne kadar yürüdü. Çocuklar yürürken rastladıkları sigara içen kişileri, sigaraya hayır pankartıyla protesto etti. Bazı vatandaşlar bunun üzerine sigaralarını söndürdü.
Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği 'Çevre Yürüyüşü'ne de, yaklaşık bin kadar ilköğretim okulu öğrencisi katıldı. Caddebostan sahilinde başlayan yürüyüşte, ellerinde 'Doğaya saygılı olalım', 'Doğa bize değil, biz doğaya muhtacız', 'Yeşili koruyalım", 'Denize çöp atmayalım' yazılı çeşitli döviz ve pankartlar taşıyan çocuklar, büyüklerden doğayı korumalarını istedi.