'Çocuklar virüsü 12 gün boyunca bulaştırabilir'

İSTANBUL - Türkiye’nni yeni ‘korkusu’ domuz gribinde akıllardaki soru işaretleri bitmiyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sesin Kocagöz domuz gribiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

Hastalık nasıl bulaşır?
Solunum (hava) yoluyla bulaşır. Hastalanan kişi; öksürürken ve hapşırırken havaya virüslü tükürük zerrecikleri yayılır. Hasta olmayan kişiler bu zerreciklerle temas ederse virüs onlara da bulaşır. Kişi, grip virüsünün bulaşma oranının yüksek olduğu masa, sandalye gibi yüzeylere dokunduktan sonra ellerini, ağız, göz ya da burnuna götürürse hastalık etkenini kendi vücuduna bulaştırmış olur. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör etkiler. Ancak her ihtimale karşı, hasta kişinin temas ettiği yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller mutlaka yıkanmalıdır.
Kuluçka süresi ne kadardır?
Bir-yedi gün arasında değişir.
Hastalanan kişi, hastalığı ne kadar süreyle bulaştırabilir?
Erişkinler yaklaşık yedi gün, çocuklar ise 12 gün süreyle virüsü bulaştırabilirler.
Belirtileri nelerdir?
Domuz gribinin belirtileri, mevsimsel grip belirtilerinden farklı değildir. Ateş, burun akıntısı ya da öksürük gibi solunum yolları bulguları, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk en sık görülen yakınmalardır. Seyrek olarak ishal ve kusma da görülebilir. Altta kronik hastalıklar gibi başka hastalıkları olan kişiler, mevsimsel gripte olduğu gibi domuz gribi için de risk grubu oluşturmakta ve hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmektedir.
Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?
* Zor nefes almak veya nefes darlığı, * Bilinç bulanıklığı, * Sık ve uzun süreli kusma.
Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?
* Hızlı veya zor nefes alma, * Vücutta solgunluk ya da morarma, * Beslenememe, * Uyarılara cevapta azalma
* Uykuya meyil, * Huzursuzluk, * Ateşle beraber döküntü görülmesi
Risk grubunda kimler yer alır?
Risk grubunda olanlar; gebeler, 2 yaş altı bebekler,  65 yaş üstü yaşlılar ile, kronik bronko-pulmoner hastalık, kronik kardiyovasküler hastalık, kronik nörolojik hastalık, diyabet, kronik akciğer hastalığı (astımlılar dahil), karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler.

Bir metre yanaşacaksanız

Hastalıktan korunmak için nelere dikkat etmeli?
* Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü olan kişiler ile yakından temas etmek zorundaysanız (Bir metre kadar yakınına gelinecekse) maske takın ve temastan sonra elerinizi sabunlu suyla yıkayın.
*  Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın. Özellikle öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda mutlaka yıkayın. Yıkama olanağı yok ise alkol bazlı el dezenfektanları kullanın.
*  Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı kağıt mendillle kapatın. Mendili çöp kutusuna atın. Ardından ellerinizi yıkayın.
* Ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza sürmeyin. Virüsün bu yolla yayıldığını unutmayın.
* Hastaysanız evde kalın,  başkalarıyla teması sınırlandırın. (Radikal)