Çocuklara 1 trilyon

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) Türkiye'deki bebek ölümleri ve sakat kalmaların önüne geçmek için başlattığı 'Türkiye'nin Geleceği İçin Çocuklara Sağlıklı Bir Gelecek' kampanyası yeni projelerle devam ediyor.

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) Türkiye'deki bebek ölümleri ve sakat kalmaların önüne geçmek için başlattığı 'Türkiye'nin Geleceği İçin Çocuklara Sağlıklı Bir Gelecek' kampanyası yeni projelerle devam ediyor. Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı'nın (AÇEV) işbirliğiyle sürdürülen kampanya çerçevesinde bu yıl İstanbul, Denizli, Edirne, Malatya, Kastamonu, Bingöl, Van ve Diyarbakır'da bulunan 10 hastaneye tıbbi cihazlar bağışlanacak, ayrıca aileler için de 'Çocukları Kazalardan Koruma Eğitim Projesi' başlatılacak.
TBB, geçen yıl başlayan kampanya için bu yılın sonuna kadar toplam 1 trilyon liradan fazla kaynak ayırdı. TBB Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, projenin 2004 yılı planları hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında şöyle konuştu: "AB yolunda önemli adımlar attığımız şu günlerde araştırmalar bize, bebek ve çocuk ölümleri oranı açısından AB ülkeleri ile aramızda büyük farklılıklar olduğunu gösteriyor. Ülke genelindeki hastaneler çocuklara gerekli tıbbi müdahale ve tedavi sağlayabilecek yeterli cihaz donanımına sahip değil. Kampanya kapsamında geçen yıl İstanbul, Kocaeli, Van, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Bingöl'deki 8 hastanemize toplam 500 milyar lira değerinde tıbbi cihaz bağışladık. Bu yıl da İstanbul, Denizli, Edirne, Malatya, Kastamonu, Bingöl, Van ve Diyarbakır'da toplam 10 hastaneye cihaz bağışı yaparak kampanyamızı sürdürüyoruz."