Çocuklara 'F tipi' ceza

'F tipi' mahkûmiyetler çocukları da kapsama alanına almaya başladı.

ANKARA - 'F tipi' mahkûmiyetler çocukları da kapsama alanına almaya başladı. Ankara 1 No'lu DGM, cezaevi koşullarını protesto eylemleriyle yasadışı örgütlere yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle çoğu öğrenci 24 kişiye 3 yıl 9'ar ay hapis cezası verdi. Ceza alanlardan altısının yaşları 18'in altındaydı. DGM, bu yüzden bunlara verilen cezaları 2 yıl 6'şar aya indirdi.
Çoğu öğrenci olan 24 sanık hakkında F tipi cezaevlerini protesto amacıyla sürdürülen açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine destek amaçlı faaliyetleriyle yasadışı örgütlere yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı. Sanıklar ve avukatları, son savunmalarında, suçun oluşmadığını belirterek beraat isteminde bulundu.
15 yaşında mahkûm
Ancak DGM heyeti oybirliğiyle sanıkları cezalandırdı. Sanıklara önce TCK'nın 169. maddesi uyarınca verilen cezaları 3 yıl 9'ar ay hapis olarak belirleyen mahkeme, daha sonra altı sanıkla ilgili cezayı, suç tarihinde 18 yaşından küçük olmaları nedeniyle indirdi. Böylece suç tarihinde 16 yaşında olan U.K., T.A. ve H.İ.A., 15 yaşındaki kız öğrenci Y.Y. ile 17 yaşlarındaki B.K. ve İ.Ç.B. hakkındaki cezalar 2 yıl 6 ay hapis olarak belirlendi.
Yargıtay'a gidecekler
Avukatlar kararı, gerekçeleri açıklandıktan sonra Yargıtay'a götürecek. Yargıtay cezaları onarsa 15 ve 16 yaşındaki küçükler hapse konulacak. DGM'nin küçükler dışında cezalandırdığı diğer sanıklar şunlar:
Şahabettin Arpatı, İsmail Tekeli, Metin Akbıyık, Ali Gül, Birce Postacı, Süleyman Poyraz, Olcay Küçükçelik, Ali Öztürk, Şafak Özgü, Koray Ünal, Murat Korkut, Volkan Ayaş, Kazım Savcı, Deniz Sarıgül, Hatice Nevroz Tol, İsmail Doğan, Abdullah Soner, Sevda Öztekin.