Çocuklara itinayla tuzak kurulur

Çocuklara itinayla tuzak kurulur
Çocuklara itinayla tuzak kurulur

Sünnet düğününde göl manzarası önünde poz veren Umut, içi iki metre su dolu çukurda öldü. Umut?un evinin yanındaki çok sayıdaki çukurdan biri de yarım kalan şadırvan ve lojmana ait (en üstte). FOTOĞRAFLAR: Ertan Kılıç FOTOĞRAF: SÜLEYMAN KAYA / DHA

TOKİ evlerinde oturan Umut, oyun oynarken evinin dibindeki fosseptik olduğu iddia edilen bir çukura düştü. Umut, içi yağmur suyu dolu çukurda boğuldu. Umut'un öldüğü çukur ve diğerleri ertesi gün kapatılmaya başlandı
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi
MEHMET ÖZDOĞAN / Arşivi

İSTANBUL - Tuzla’daki TOKİ inşaat alanında arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayan dokuz yaşındaki Umut Akdoğan, inşaat işçileri için açıldığı iddia edilen fosseptik çukurunda boğuldu. Umut’un öldüğü çukurun çevresinde çok sayıda başka çukur daha olduğu ve hepsinin dün birer birer kapatıldığı görüldü.
Aslında Akdoğan ailesi büyük umutlarla çalmıştı TOKİ’nin kapısını. Kurada kendi isimlerinin çıkmasını dualarla beklediler. Ve müjdeli haberi aldılar. İnşaat tamamlandığında, kirada oturdukları evden çıkıp Aydınlı TOKİ 3. Etap’taki dairelerine taşındılar. Ancak bu mutluluk bir yıl sürdü.
 Dede Korkut İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencisi Umut Akdoğan, önceki gün okul çıkışı 14 yaşındaki ablası Sevilay ile birlikte parka gitti. Burada bir süre oynayan Umut, ablası Sevilay’dan ayrıldı ve arkadaşlarıyla birlikte evlerinin 150-200 metre yakınındaki  2. Etap inşaat alanına gitti.
Umut ve arkadaşları site sakinlerinin söylediğine göre inşaat işçilerinin kullandığı tuvaletlerin bağlı bulunduğu ve yağmur sularıyla birlikte dolan iki metre derinliğindeki ve üç metre enindeki fosseptik çukurunun etrafında oynamaya başladı. Koşuşturma sırasında Umut’un bir anda ayağı kaydı ve etrafında hiçbir önlem alınmayan, hiçbir uyarı levhası bulunmayan fosseptik çukuruna düştü. Yanında oynayan arkadaşları ise büyük bir panik halinde bağrışmaya başladılar. Yardım çığlıklarına yetişenler hemen Umut’u çukurdan çıkararak, ambulansa bindirdi. Ancak Umut yolda öldü.
Vinç montaj ustası olan baba Ali Akdoğan, ihmal olduğunu belirterek, “Ben işyerindeydim. Görüldüğü gibi hiçbir önlem alınmamış. Benim oğlum öldü. Buraya taşındığımızdan beri sıkıntı çekiyoruz. Suçumuz fakir olmak mı? Hakkımızı arayacağız. Eşim ve iki çocuğumla ne umutlarla buraya taşındık” diyerek oğlunun ardından gözyaşı döktü.
Kardeşinin fotoğrafına sarılarak ağlayan  Sevilay Akdoğan ise “Arkadaşlarıyla birlikte yanımdan ayrıldı. Bir süre sonra komşular kardeşimin suya düştüğünü söylediler. Koşarak gittim. Ben de suya atlamak istedim” diyordu. 

Kanalizasyon, temel, şadırvan...
İnşaatta çalışan işçilerin kullandığı tuvaletlerin aktığı fosseptik çukuru konut sakinlerinin uyarılarına rağmen bir türlü kapatılmamıştı. Umut’a mezar olan çukur dün Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemleri altında kapatıldı. 
Öte yandan sitedeki ihmalkârlık sadece Umut’un hayatını kaybettiği çukurla sınırlı değil. Konutların etrafında bulunan ve beton kapakları kırılan kanalizasyon borularının üzerleri de dün derme çatma tahta parçalarıyla örtüldü.
Sitedeki caminin şadırvanının ve lojmanının yapılması için kazıldığı söylenen çukur başka ölümlere de davetiye çıkarıyor. Şadırvan ve lojman yapımı bütçe sıkıntısı nedeniyle durmuş. Ancak bu çukurun etrafında yine bir önlem yok.

Kim açmış, bilen yok!

Sevilay, kardeşinin fotoğrafını bakarak ağladı.
TOKİ yetkilileri, ölümle ilgili bir açıklama yapmadı. İnşaatın yüklenici firması Siyah Kalem Mühendislik’in ofisinden ise Radikal’in baskıya girdiği saate kadar herhangi bir yanıt alınamadı. Olayla ilgili konuşan tek kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan şantiye şefinin avukatı Abdullah Kaya oldu. Kaya da “Çukur vaziyet planına göre, konut inşaatı yapılan alana 50 metre uzaklıkta. Fosseptik çukurunun kim tarafından ve neden açıldığını müvekkilim de bilmiyor” demekle yetindi. Umut Akdoğan’ın cenazesi, dün Pendik Dumlupınar Mahallesi Merkez Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verildi.