Çocuklara kıymayın

Devlet Bakanı Akşit, bir soru önergesi üzerine
2000'de 7 bin 568, 2001'de 7 bin 794 ve 2002'de 8 bin 552 çocuğun korumaya alındığını açıkladı. Fiziksel ve duygusal istismar, koruma nedenlerinin başında geliyor.
Akşit, 20 bin çocuğun barındığı kurumlardaki istismarlara karşı da önlem alındığını belirterek, şunları söyledi: "Cinsel istismara uğrayan, fuhuşa zorlanan çocuklar, yuvalarda ciddi uyum sorunları çekiyor."

ANKARA - Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit'in verdiği bilgiye göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 8 bin çocuk, başta fiziksel ve duygusal istismar olmak üzere çeşitli nedenler yüzünden koruma altına alınıyor. Devlet Bakanı Güldal Akşit, CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur'un yazılı soru önergesine verdi yanıtta koruma altına alınan çocuklar hakkında bilgi verdi.
Sayı her yıl artıyor
Bakan Akşit, fiziksel, duygusal ve cinsel olmak üzere üç çeşit çocuk istismarı olduğunun altını çizerek, fiziksel ve duygusal istismarı nedeniyle koruma altına alınan çocukların ilk sırada bulunduğunu ifade etti. Akşit'in verdiği bilgiye göre, 2000'de 7 bin 568 çocuk koruma altına alındı.
Bunların 197'si ailenin fiziksel ve duygusal istismarına, 33'ü aile dışı cinsel istismara, 14'ü enseste maruz kaldı. 2001'de ise 7 bin 794 çocuk koruma altına alınırken, istismara uğrayan çocuk sayısı arttı. 319 çocuk ailenin fiziksel ve duygusal istismarı, 50'si aile dışı cinsel istismar ve 27'si de ensest nedeniyle koruma altına alındı.
2002'de koruma altına alınan çocuk sayısı 8 bin 552 olarak gerçekleşti. Bu çocuklardan 422'si ailenin fiziksel ve duygusal istismarı, 24'ü aile dışı cinsel istismar ve 25'i de ensest nedeniyle çocuk yuvalarında korunuyor.
Kimler korumada?
Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğünün verilerine göre kötü muamele, cinsel istismar ve ensest dışındaki koruma altına alma nedenlerinin başında eşler arasındaki anlaşmazlık, ihmal, hastalık, kötü alışkanlık, yoksulluk ve terk geliyor. Ebeveynleri hasta, kötü alışkanlık sahibi, yoksul olan çocuklar da korumaya alınabiliyor.
Akşit: Tedbir alıyoruz
Akşit, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağı kuruluşlarda istismar olaylarına rastlanmaması için her türlü idari ve mesleki tedbirleri aldıklarını belirtti. Akşit, şunları söyledi:
"Son yıllarda mahkemelerce verilen tedbir kararları sonucunda kuruluşumuza kabul edilen ve kabul edilmeden önce cinsel istismara uğrayan, fuhuşa sürüklenen çocukların küçük yaşta uğradıkları bu cinsel travmalar nedeniyle psikososyal durumları çok olumsuz etkilenmekte, tedavi süreçleri çok uzun sürebilmektedir.
Bakanlığımıza bağlı kuruluşlar içinde istismar olaylarına rastlanmaması amacıyla gereken her türlü idari ve mesleki tedbirleri alıyoruz. Cinsel istismara uğrayan çocukların hakları hukuk müşavirliği tarafından korunuyor, hukuksal süreci de büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Bu konularda asla taviz vermeyiz."


    http://www.radikal.com.tr/7370507370500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.