Çocuklara kolonsuz okul yapıldı

Faciaya açık davet

Deprem kuşağındaki Türkiye'de kamu yapılarının hali her incelemede vahim çıkıyor. Muş'ta beş okulun kolonlarının eksik olduğu, Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda taşıyıcı dört kolonun da bulunmadığı belirlendi. Muş Milli Eğitim Müdürü Bayraktar: "Rezalet ortaya çıktı. Tuğladan örülen bölümü kolon diye göstermişler."

MUŞ - Depreme karşı güçlendirme çalışması başlatılan birçok okul bugüne kadar mucize eseri ayakta durmuş. Muş'ta yıllardır yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü bazı ilköğretim okulu binaları kolonsuz çıktı...
Muş'ta depreme karşı güçlendirilecek binalar 2004 yılında saptandı. Binaları güçlendirme çalışmaları nihayet bir ay önce başladı. Bu kez de yetkilileri bir sürpriz bekliyordu. Kentteki altı okulda 'kolon'lar ya yoktu ya eksikti. Merkez Muratpaşa Mahallesi'nde güçlendirme çalışmaları yapılan yaklaşık 20 yıllık Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nda temel taşıyıcı dört kolonun olmadığı, Kültür Mahallesi'ndeki Adil Yazar İlköğretim Okulu'nda iki katı birbirine bağlayan kolonların temele inmediği, üçüncü katta ise hiç kolon bulunmadığı belirlendi. Çok sayıda teknik hata tespit edilen Sungu beldesindeki Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nun tümüyle, Yavuz Selim İlköğretim Okulu'nda da bir blokun tek katının yıkılmasına karar verildi.
Sonuçları 'rezalet' olarak niteleyen Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, "Tuğladan ördükleri bölümü 'kolon' diye göstermişler. Bundan müteahhitler ve idare sorumlu" dedi. Bayraktar, binalarda 10 yıllık zamanaşımı süresinin bulunduğunu, ancak eksiklik saptadıkları yakın tarihli okulların müteahhit ve kontrolörleri için suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.