Çocuklara pet şişeli tedavi

Devlet Bakanı Güldal Akşit, dün, zihinsel engelli çocuklara psikolojik şiddet uygulandığı iddia edilen Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Saray Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

ANKARA - Devlet Bakanı Güldal Akşit, dün, zihinsel engelli çocuklara psikolojik şiddet uygulandığı iddia edilen Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Saray Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Akşit, "Bazı şeyler abartılmış. Bu gibi şeyler siyasi şov malzemesi yapılmamalı" dedi.
Merkezin yöneticileri de iddiaların asılsız olduğunu savunarak, şunları söyledi: "Kendilerine, kapatılan çocuğun diyabet hastası ve sürekli kaçma eğiliminde olduğunu, kaçarsa dışarıda kendisi için zararlı besin maddelerini temin edebileceğini anlattık. Hak vererek dinlediler. Ancak sonra yargısız infaz yapıldı. Herkes bize şüpheyle yaklaşıyor.
Biz, kendine ve çevresine zarar verebilecek zihinsel engelli çocuklara da hizmet veriyoruz. Ödenek yetersizliğinden çağdışı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. 1-1.5 litrelik pet şişeleri keserek çocukların ellerine geçiriyor, böylece kendileri ve çevrelerine zarar vermelerini bir nebze önlüyoruz. Bu çocukların tedavisi için ABD'de geliştirilen, maliyeti 3 bin 500 dolar olan tedavi yöntemi var. Anca önerimiz parasızlık nedeniyle geri çevrildi."