Çocuklara şefkat eli

Jandarma Genel Komutanlığı, Jandarma Çocuk Suçlarını Önleme Merkezleri'nin beşincisini dün Erzurum'da açtı.

ERZURUM - Jandarma Genel Komutanlığı, Jandarma Çocuk Suçlarını Önleme Merkezleri'nin beşincisini dün Erzurum'da açtı. Açılışta konuşan Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Plan Komutanı Yarbay Aytekin Şahin, çocukların suçtan korunması ve aile ortamında yetişmesinin sağlanması için Türkiye'de bütün kurumların işbirliği yapması gerektiğini söyledi.
Göç, aşırı nüfus artışı ve ekonomik nedenlerle eğitim seviyesi düşük yörelerde çocuk suçlarının daha çok işlendiğini belirten Şahin, 2001'de 5 bin 12, 2002 yılında 5 bin 712, 2003 yılında ise 8 bin 648 çocuğun suçla ilişkili olduğunun belirlendiğini ifade etti.
'Altı tane daha açılacak'
Çocuk Merkezleri'nin, çocukların korunması ve suçlara karışmasının önlenmesi için etkin faaliyet gösterdiğini vurgulayan Şahin, "Bu merkezlerden altı tane daha kurulacak. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı sürekli kontrol altında bulunduruyoruz. Aileleriyle irtibat halindeyiz ve sürekli iyileşmeleri için çalışıyoruz. Sadece çocuk merkezlerinde değil, yardıma muhtaç çocuklara yaşamları boyunca hizmet verilecek" dedi.
'Bataklık kurutulacak'
Erzurum Valisi Mustafa Malay da, Türkiye'de sokaklara terk edilmiş, suça itilmiş, yardıma muhtaç milyona yakın çocuk bulunduğunu açıkladı. Malay, konuşmasında şunları söyledi:
"Bu çocuklara sahip çıkılmazsa ileride suç makinesi haline gelecekler. Terör, uyuşturucu, kapkaç gibi birçok suç, iyi yetiştirilmemiş kişiler tarafından işleniyor. Çocuklarına sahip olamayan bir milletin geleceği karanlık.
Jandarma, eğitim, ağaçlandırma gibi sosyal alanlarda da özveriyle çalışıyor. Jandarma sivrisinekle mücadelede bataklığa indi. Bu bataklığın kurutulmasıyla hedeflenen başarı elde edilecek."
İl Jandarma Komutanı Albay Ferit Sucuka ise Erzurum'un alt kademe Yenişehir Belediyesi tarafından çocuk merkezi yapılması için karşılıksız devredilen üç katlı merkezi şöyle anlattı:
"Binada yardıma muhtaç altısı kız, 14 çocuğa hizmet verilecek. Ayrıca bina 28 üniversite öğrencisi için yurt olarak da kullanılacak. Çocukların topluma kazandırılması için tüm donanıma sahip merkezde, okuma, oyun ve dinlenme salonları bulunuyor.
Mükemmelliğe ulaşma yolundaki yarışımız, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda sürmektedir. Çocuklarımıza sahip çıkarak Atatürk ilke ve inkılaplarına yürekten bağlı bir devletin her kademesinde görev yapacak nesillerin yetişmesi sağlanacaktır."
Uyuşturucu bağımlısı genç
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, açılıştan sonra sokak çocuklarıyla bir süre basına kapalı görüştü. Eruygur, görüşmenin ardından salonda otururken, yanına gelen 17 yaşındaki O.B, yedi yaşında evden ayrılıp İstanbul'a kaçtığını, burada kalırken uyuşturucu madde kullanmaya başladığını anlattı. Bu durumdan kurtulmak ve çalışmak istediğini söyleyen O.B, Eruygur'dan yardım istedi.
O.B. ile yakından ilgilenen Eruygur, yanındakilere, 'çocukla ilgilenilmesi ve gelişmeler hakkında kendisine bilgi aktarılması' talimatını verdi.