@ismailsaymaz

Çocuklara 'tacizi anlat' işkencesi

Çocuklara 'tacizi anlat' işkencesi
Çocuklara 'tacizi anlat' işkencesi
Tacize uğradığı öne sürülen 9 ve 10 yaşındaki çocuklara karakolda, mahkemede, hastanede ve adli tıpta taciz defalarca anlattırılarak adeta işkence yapılıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Çocukların hayatını karartan ‘tacizi anlat’ işkencesi komşuları 71 yaşındaki antrenör E’nin taciziyle başladı. E. üçü kız dört çocuğu taciz ettiği iddiasıyla tutuklandı. Hakkında ‘dört ayrı çocuğa karşı zincirleme basit cinsel istismar’ suçundan dava açıldı. Bir buçuk yıl sonra ise tahliye oldu. Çocukların adeta ‘tacizi anlat’ işkencesi yıllardır sürüyor. Taciz mağduru çocuklar tacizi ilk olarak 30 Ekim 2010’da emniyette kamera karşısında anlattı. Bu işlem altı saat sürdü. Ardından, 3 Aralık 2010’da ilk duruşmada sanığın huzurunda, kamera karşısında tacizi bir kez daha anlattılar. Mahkeme , ‘ruh ve beden sağlığı yönünden rapor alınması’ için çocukların hastaneye sevkini istedi. Fakat aileler, “Çocukların psikolojilerinin daha da bozulacağını vurgulayarak” karşı çıktı. Ne var ki mahkeme direndi, çocuklar 20 Aralık 2010’da üniversite hastanesinde muayene edildi. Bir kez de burada anlattılar. Çocuklardan üçünün ruh sağlığının bozulduğu saptandı. Bu rapor üzerine mahkeme görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine yolladı.

Aileler itiraz etti

Aileler ağır ceza mahkemesine verdikleri dilekçede, çocuklarının her duruşmada olumsuz etkilendiğini, psikolojilerinin bozulduğunu ve bir daha getirmek istemediklerini bildirdi. Bu başvuruya karşın mahkeme, 24 Mart 2011’de, yeniden ifade alınması ve Adli Tıp Kurmu’ndan rapor alınması kararı verdi.
Bu süreçte aileler farklı illere göç etmek zorunda kaldı. Mahkeme ailelerin taşındığı illerdeki mahkemelere yazı yazarak, ifadeler ve raporun alınmasını istedi. Tacize uğradığı öne sürülen iki çocuğun babası K. ise mahkemeye sundukları dilekçede, “Psikolojimizi bozan, insanlık suçunu işleyen kişiye cezasını verin” dedi.

‘Biz oyuncak mıyız?’

Baba K’nın başvurusuna rağmen defalarca polis geldi ve çocuklar 2012 yılında iki kez İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gidip yaşadıkları tacizi anlattılar. Çocuklar tacizi iki kez daha anlattıkları halde 2013 yılı için üçüncü bir randevu verildi. Baba da çocukları da isyan etti. 2 Eylül 2013’teki duruşmada baba K., “Çocuklarımın psikolojileri bozulmuştur. Geceleri uyumuyorlar. Eşim beş kere elektroşok almıştır. Çocuklar adliye ve hastane kapısından geçemiyorlar. Polis görünce korkuyorlar. Her anlatışlarında olayı bir kez daha yaşıyorlar” dedi. Avukat Selmin Cansu Demir de çocukların bir kez dinlenmelerinin yeterli olduğunu, fakat defalarca mağdur edildiklerini belirterek, yeni bir mağduriyete neden olunmamasını istedi. Buna karşın mahkeme, ‘çocukların ruh sağlıklarının bozulup bozulmadığına’ karar verilmesi için adli tıptan yeniden randevu alınmasına hükmetti. Artık kapılarına polisin gelip çocuklarını zorla götürmesini beklediklerini kaydeden baba K. ise “ Her gidişimizde çocuklara aynı soruları sorup defalarca taciz ediyorlar” dedi.