Çocuklara tecavüz merkezi!

Çocuklara tecavüz merkezi!
Çocuklara tecavüz merkezi!
Elazığ'da yurttan kaçan 4 kızın ifadeleri dehşete düşürdü. 6 yıl boyunca istismara uğradıklarını söyleyen kızlar, yaşadıklarını anlatmalarına rağmen işlem yapılmadığını savundu. Yurdun müdür yardımcısı ve psikoloğunun da tacizleri raporladığı ama yetkililerin 'sessiz' kaldığı ortaya çıktı.

RADİKAL - Elazığ’daki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi’nden kaçıp jandarma tarafından bulunan S.E., B.E., E.K ve E.A. adlı 4 kız çocuğu, ifadelerinde merkezde cinsel taciz ve şiddete maruz kaldıkları için kaçtıklarını söyledi. İddia üzerine inceleme başlatan jandarma, merkeze rehabilite amacıyla getirilen kız çocuklarının, 2007-2013 yıllarında cinsel istismar, taciz ve şiddete maruz kaldığı bilgisine ulaştı.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014/3637 dosya numarasıyla başlattığı soruşturmayla ilgili jandarmanın hazırladığı fezlekede, yurtta kalan diğer kızların da ifadesi yer aldı. Fezlekede, kızların, defalarca bazı görevlilerin cinsel tacizlerine maruz kaldıkları, 2 kızın intihara kalkıştığı, birinin akıl hastanesinde bir süre tedavi gördüğü, durumu yöneticilere anlatmalarına rağmen işlem yapılmadığı belirtildi.


ŞÜPHELİLER BAŞKA MERKEZDE


Savcılık, cinsel istismar, taciz ve şiddet uyguladıkları iddia edilen şüphelilerden A.S., N.Y., S.D., C.Ç., İ.D. ve H.A.’nın ifadesini aldı. Kızlarla ‘gönül ilişkisi’ yaşadıklarını doğrulayan N.Y. ve S.D., diğer suçlamaları reddetti. Merkezin müdürü Ş.C. de taciz ve cinsel istismara şahit olmadığını belirterek, “Bu tür şikâyetler üzerine idari soruşturmalar açıldı. Ancak delil ve kanıt olmayınca işlem yapılmadı. Eğer varsa böyle bir durum suçlular gerekli cezayı alsınlar” dedi. Müdür Ş.C. ise soruşturmanın devam etmesi nedeniyle konuşamayacağını söyleyerek, “Eski bir mevzu. Adı geçen kızlar ve biri hariç suçlanan personel de artık merkezde kalmıyor” dedi.


‘TACİZİ GÖZLERİMLE GÖRDÜM’


Merkezin müdür yardımcısı Z.K. ise tacizlere şahit olduğunu anlattı: “Çalışanlardan A.S.’nin, kız çocuğu E.K.’ye cinsel tacizlerde bulunduğunu gözlerimle gördüm. Merkez personeli N.Y. ile şirket personeli S.D.’nin kurumun banyosunda kızlarla cinsel birliktelik yaşadıkları, yakalanmamaları için birbirlerine gözcülük yaptıklarını da takiple tespit ettim. Durumu müdür Ş.C. ile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Z.A.K.’ya ilettim. Kurum müdürü, ‘Bana yakın olduklarını düşündüğün personeli kurumdan uzaklaştırmak istiyorsun’ diyerek konuyu geçiştirdi. Şirket elemanı olarak merkezde çalışan C.Ç.’nin de kızları taciz ettiğini tespit ettim. Yine Y.B. isimli kız çocuğu cam parçası ile kendisine zarar vermeye çalıştı. Kız çocuğu, kurumda çalışan C.Ç.’nin tacizlerine dayanacak gücü kalmadığı için kendisine zarar verdiğini söyleyince C.Ç.’nin kurumdan uzaklaştırılması için resmi yazıyla gerekli yerlere ilettim.”


TACİZLERİ GÜNLÜĞE YAZMIŞLAR


Soruşturmada bir kız çocuğunun incelenen günlüğünde, “S. denilen şahıs benden faydalandı. Bana sigara getirdi, telefonunu getirdi. Keşke hiçbirisi olmasaydı” diye yazdığı, başka bir kızın ise “N. diye biri var. Gözlerime aşık olmuş. Çok sapık biri” diye bir yazıyı kaleme aldığı belirlendi.

MAĞDURLAR ANLATIYOR

Sadece Elazığ değil

Mağdur kızlardan E.K. başka yurtlarda da benzer şeyler yaşadıklarını söyledi: “Diyarbakır’da yurtta bulunduğum sırada (11-12 yaşlarındayken) da spor hocası H.A. ile 2009-2010 yıllarında ilişkiye girdik.”

Başhekim yardımcısı da...

Mağdurlardan S.E. de şu iddialarda bulundu: “Muş’ta yurtta kaldığım dönemde görevli İ.D., cinsel tacizlerde bulunup şiddet uyguladı. Müdüre bildirmeme rağmen işlem yapılmadı. Sonra Elazığ’a geldim. Burada baskı nedeniyle G.Ö. adlı kız kurumdan kaçtı. Tacizlerle ilgili müdüre dilekçe verdim, ancak işlem yapılmadı. Görevli C.Ç. yurttaki kızlara sarkıntılık yapıyordu. Bu konuyu da müdür duydu ve bu kişi başka kuruma gönderildi. Önceden tanıdığım bir hastanenin başhekim yardımcısından yardım istedim, yardım edeceğini söyleyerek beni götürdüğü öğrenci evinde zorla ilişkiye girdi.”

PSİKOLOĞUN RAPORUNDAN

‘9 yaşından beri tacize uğruyormuş’

Harput’taki merkezin psikoloğu S.E.’nin fezlekede yer alan raporunda da şunlar kaydedildi: “Çocuklardan E.K., kurumda çalışan N.Y., A.S. ve U.’nun kendisine 9 yaşından itibaren tacizde bulunduğunu söyledi. Çocuklardan Y.B. ve M.E. de kurum çalışanı C.Ç.’nin, tacizde bulunduğunu, Y.B.’nin, bundan usandığını, kurtulmak için kollarını kestiğini, Elazığ Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi’ne götürüldüğünü de anlattı. Yaşananları il müdürü Z.A.K.’ya bildirdim. Soruşturma açıldı.”

‘BENİ DE TEHDİT ETTİLER’

“Yine çocuklar, şirket personeli S.D.’nin, kız çocuğu E.A. ile ilişkiye girdiğini anlattı. Kızlarının anlattıklarını ilettiğimde, Sosyal Hizmetler İl Müdürü, beraber çalıştığı bir yakını vasıtasıyla bana ulaşarak, ‘Başına kötü şeyler gelebilir, stabil duruma geçmen senin için daha hayırlı olacak’ diye imalı şekilde uyarıldım.”


  http://www.radikal.com.tr/131145513114554

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zaafiyetin boyutu - user771112

  Bu kaçıncı, başka bir ülkede olsa Bakan çıkar yönetemediği için özür diler ve istifa eder. Birde çıkıp meydanlarda ne kadar toz pembe tablo çiziliyor. İşleri güçleri yalan

  yazık yazık.... - lm kimim

  bu tür taciz olaylarında okumuş ve beli bir mevkiye gelmiş cahil canilerin olması bu ülkenin nasıl bir eğitim ve psikolojiye sahip olduğunun belirtisidir... Allah onları ıslah etsinler... yarın öbür gün adaletin karşısına geçerler aynı kafada olan bir hakim savcı küçük kızların bu cahil insanları tahrik etiklerinden dolayı onları serbest bırakır... burası türkiye suçluların hayal ettikleri şeylerin gerçek olduğu ülke.

  TECAVÜZE UĞRAYANLAR SİZİN NEYİNİZ OLUYOR? - m.rozbilen

  Kabataş yalanını "benim bacıma saldırdılar" diyerek kamuoyunu isyana teşvik edenler neden bir Allahın kulu çıkıp "benim bacılarıma, kızlarıma tecavüz ediyorlar" demiyor? Üstelik yıllarca tecavüze uğrayanlarıın devlet denetimindeki bir kurumda olması neyin nesi? Millet olarak adımızı tecavüzcüye çıkardınız. Zira tecavüzcülere verilen ceza ancak yer değiştirmekten ibarettir. Hapishaneleri saymıyorum bile, sadece bu Elazığ'daki ve daha bilmediğimiz diğer yurtlardaki tecavüzler yüzümüzü kızartıyor, kendimizden utanıyor, sessiz kalanlardan tiksiniyoruz.

  Bu haber ekonomiden de önemli! - askenger

  Anlayamıyorum bu haber şuan ki tüm gündemlerden daha değerli neden bomba gibi patlamıyor neden bu kadar duyarsız olduk... Bu kadar mı değersiz bizim çocuklarımız. Eminim yine darbe girişimi deyip, paralel deyip geçiştirecekler artık YETER... Bu gidişe birisi artık dur desin...