Çocuklara 'temsili koyun' ve bıçaklı Nevruz kutlaması!

Çocuklara 'temsili koyun' ve bıçaklı Nevruz kutlaması!
Çocuklara 'temsili koyun' ve bıçaklı Nevruz kutlaması!
Kayseri'deki Hacı Sami Boydak İlk ve Ortaokulu'nda gerçekleştirilen nevruz etkinliklerinde, ilkokul çocukların kurban kesme oyunu dikkat çekti.

RADİKAL - Hacılar İlçesi Beğendik Mahallesi’nde bulunan Hacı Sami Boydak İlk ve Ortaokulu’nda, 21 Mart Türk Dünyası Toplulukları Haftası nedeniyle Nevruz kutlama etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Türk büyükleri canlandırıldı, şiirler okundu ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Anaokulu öğrencileri de manili atışmaları ile salondakileri güldürdü. Öğrencilerin hünerlerini sergileyip, alkış aldığı etkinlikte ilkokul 1’inci sınıf öğrencileri de 'Kurban kesme' adlı oyunu sahneledi. İki erkek öğrencinin, bir kız öğrencinin getirdiği tahta bıçaklarla, temsili olarak bir öğrencinin canlandırdığı koçu kesmesi dikkat çekti. Öğrencilerin kurbanlık koç yerine yere yatırıp ayaklarından bağladıkları ve temsili olarak kestikleri arkadaşları ile birlikte canlandırdıkları oyun sırasında önce tekbir sesleri duyuldu, daha sonra ' Genç Osman' marşı çalındı.

VELİLERDEN TEPKİ

Bazı veliler bu canlandırmaya, "Kurban Bayramları’nda bile çocuklara kurban kesilme anının gösterilmemesi konusunda uyarılar yapılarak, bu durumun çocukların psikolojisini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuluyor. Nevruz kutlamasında kurban kesimi canlardırmanın anlamı ne?" diye tepki gösterdi.

Öğrencilerin temsili kurban kesme oyununun gerekçesini ise okul yetkilileri velilere, “Nevruz'da hayvanlar otlaklara yayılır, bir de Nevruz ikramı olan etli pilav ikramları için kurban kesilir. İşte bunu temsilen kurban kesme oyunu sergilendi” diye açıkladı.

Kurban kesme oyunu nedeniyle Hacılar Kaymakamlığı, okul yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

 (Cafer ZENGİN/ HACILAR/DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/131970313197033

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazık bu çocuklara - user397864

  Yazık bu çocuklara. Ne yapmak, bu çocukların kafasına ne sokmak istiyorsunuz.Hiç mi vicdan hiç mi ahlak kalmadı sizde.... En kaba küfrü hakkediyorsunuz ama demiyorum. Allah Müstahakkınızı versin.

  eski köye yeni adet getirmeyi ne kadar çok seviyoruz. - user964135

  acil, ders kitapları ve tarih kitapları güncellensin. olurda bu sene kpss de nevruz hangi padişah döneminde kutlandı, Atatürk nevruz hakkında hangi sözü kullandı, diye soru sorarlarsa ters köşeye yatmayalım, haa Türk dil tarih kurumuda Nevruz kelimesini öz bahar kutlaması diye değiştirmeyi de unutmasın. Türkiye ve Ön Asya halklarının; kürt,türk,türkmen,azeri,ermeni,afgan,acem ve farisi halkarını Newroz bayramını bayramını kutlarım.eski köye yeni adet getirmeyi ne kadar çok seviyoruz. yumurta tokuşturmanın yerini pilav üstü et aldı. Hıdırelez de ne değişecek acaba?

  çocuklara cinsellikle ilgili Bilgi verilmezken... - baizzet1925_379

  Italya ve Ispanya gibi ülkelerde dini günlerde isa`nin koca koca agir kanlar içindeki heykelleri tasinir. Cocuklarda korkarak seyrederler. Bizdekide böyle birsey. çocugun eline biçai ver, Kurban kessin, büyüncede karisini, kardesini kessin. Zihniyet ayni. BU SIDDETE DU DIYECEK TANRI YOK...