Çocukları bulunmadan onlara bayram yok

KAYSERİ - Ramazan Bayramı’nda şeker toplamak için evden çıktıktan sonra kaybolan ikisi kardeş üç çocuktan 70 gündür haber alınamıyor. İkinci buruk bayramı yaşayan aileler, çocuklar bulunduğu zaman kurban keseceklerini söyledi.
Talas’ta Ramazan Bayramı’nın ikinci günü olan 21 Eylül’de şeker toplamak için evden çıktıktan sonra kaybolan altı  yaşındaki Dilruba Tekin ile ağabeyi yedi yaşındaki Ahmet Tuna Tekin ve komşularının çocukları 11 yaşındaki Türkan Ay’dan iki  ayı geçmesine rağmen haber alınamadı. Çocukların bulunması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül bile devreye girmiş, emniyet ise özel ekipler oluşturmuştu. Polisin aramaları sürerken, Tekin ve Ay aileleri çocuklarından ayrı ikinci bayramı geçirmenin hüznünü yaşadı.
Tekin kardeşlerin annesi Leyla Tekin, bayramlarının buruk, acılı ve üzüntülü geçtiğini, kurban kesmediklerini belirterek, “Çocuklarım bulunduğu zaman mutlaka kurban keseceğiz. Evimize bayramlaşmak için gelen emniyet yetkilileri çalışmaların sürdüğünü söylüyor. Ancak, gören, bilen olmadığı için sonuç alınamıyor. Umudumuzu yitirmedik. çocuklarım bir gün çıkıp gelecekler diye bekliyorum” dedi.
Leyla Tekin, şeker toplamak için hiçbir çocuğun evlerine gelmediğini de sözlerine ekledi.
Kayıp çocuklardan Türkan Ay’ın babası İbrahim Ay ise bayramın kendileri için bir anlamı olmadığını belirterek, kendilerinin de kızları  bulunduğu zaman kurban keseceklerini söyledi. (dha)