Çocukları gölet aldı

Adana'nın Sofulu beldesinde, akşam olduğunda eve gelmeyen Recep, Adnan ve Hakan'ın cesetleri, sulama çukurunda bulundu.


Serinlemek istemişler
Adana'da ikisi sekiz biri 10 yaşında üç çocuk, sulama için oluşturulan gölete girdi. Çocuklar eve gelmeyince arama çalışması başladı. Önce su kıyısındaki giysiler bulundu. Göletin suyu boşaltılınca üç çocuğun birbirine sarılmış cesetleri ortaya çıktı.

ADANA/ERZURUM - Tarla sulamak ya da inşaat için oluşturulan göletler, yaz tatili nedeniyle sokaklara dökülen çocukları 'yutuyor'. Son olarak Adana'nın merkez ilçesi Yüreğir'e bağlı Sofulu beldesinde akşam olduğu halde eve gelmeyen üç çocuğun cesetleri, bir tarlada sulama için açılan çukurda bulundu.
1.5 metre derinliğindeki çukurunun suyu boşaltıldığında, ilkokul öğrencileri sekiz yaşındaki Recep Özcan, yedi yaşındaki Hakan Doğan ve 10 yaşındaki Adnan Can'ın birbirine sarılmış cesetleri ortaya çıktı.
Dibi çamurla kaplı çukura giren çocuklardan birinin balçığa saplandığı, diğer ikisininse panik içinde ona yardım etmeye çalışırken boğulduğu belirtildi.
Adnan'ın babası Adil Can, "Çocuklarımızın kanıyla tarlalarını suladılar. Onun meyvelerini nasıl yiyecekler" diye isyan ederken Hakan'ın babası Cumali Doğan "Çocuklarımızın ölümüne sebep olanlar mutlaka cezalandırılmalı" dedi. Adnan ve Adil, dün toprağa verildi. Recep'in cesediyse, babası Nihat Özcan'ın KKTC'den gelmesi beklendiği için morgda bırakıldı. Gözaltına alınan tarla sahibi İ.Y'yse, "Bu çukur yıllardan beri buradadır. Çocuklar bir kilometre öteden gelmişler" diyerek kendini savundu.
Tatilin ilk günü...
Ölüm çukurları, Erzurum'da da Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) yetkilileriyle, Köprüköy İlçesi halkı arasında gerilim yarattı. Köprüköy, her ikisi de 10 yaşında olan amca çocukları Baran ve Erdem Tatlı'nın ardından ağlıyor. Karnelerini aldıkları günün ertesi kaybolan amca oğullarının cesetleri, köy yolu yapımı için derelerden kum çekildiğinde geride kalan ve içi su dolu çukurdu bulunmuştu.
Acılı aileleri, "Köye yakın yerde çukur açmaları için uyardık, ama dinletemedik" diye isyan ederken yolu yapan müteahhit Lokman Bucuga "Hafriyat alındığından dolayı çukurlar oluşuyor ve daha sonra bu çukurları kapatıyoruz. Bu çukurdaysa çalışmamız halen devam ediyordu" diye konuştu. (aa, dha)