Çocukları özel ekip arayacak

Çocukları özel ekip arayacak
Çocukları özel ekip arayacak

Türkan Ay, Dilruba Tekin ve Ahmet Tuna Tekin?in aileleri perişan. Türkan?ın babaannesi ?Götüren kimse bıraksın. Yavrum koşa koşa eve gelir? diyor.

Kayseri Talas'ta bayramın ikinci günü kaybolan üç çocuk için sivil polislerden 60 kişilik tim kuruldu. İlçedeki evler, kuyular, araçlar didik didik aranıyor

KAYSERİ - Bayramın ikinci günü şeker toplamak için evden çıkan ve bir daha geri dönmeyen üç çocuk için Kayseri’nin Talas ilçesindeki evler bir kez daha tek tek arandı. İkisi kardeş üç çocuk için Emniyet Müdürlüğü, sivil polislerden 60 kişilik özel ekip kurdu.
Vali Yardımcısı Mehmet Polat, Talas Kaymakamı Salih Bıçak, Jandarma Alay Komutan Vekili Jandarma Yarbay Ali Erdem, Kayseri Emniyet Müdürü Arif Akkale, Talas İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Kaba dün 10 yaşındaki Türkan Ay ile 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin ve kardeşi 7 yaşındaki Dilruba Tekin’in ailelerini ziyaret etti. Kayseri Emniyet Müdürü Akkale, çocuklar için özel ekip kurduklarını açıkladı:
“Saha aramamızı kısmen tamamlandık. Teknik ve diğer çalışmalarımızı aralıksız sürüyor. Yeni çekirdek bir ekip kurduk. 60 kişilik ekip, çocuklar buluncaya kadar çalışmalarını sürdürecek. Güvenlik kameralarını inceleme çalışmaları henüz bitmedi. Şu anda sizinle paylaşacağımız bir bilgiye ulaşmadık. Asılsız olanlar dahil bütün ihbarları değerlendiriyoruz. Keşke evlatlarımıza kısa sürede ulaşabilsek. Kent içinden ve kent dışından ihbarlar var. Ancak çoğu maalesef, asılsız. Organ mafyası ile ilgili ipucu da yok.”
Kayıp Türkan Ay’ın babaannesi de ‘torununu kaçıranlara’ seslendi: “Götüren kimse, biraz merhameti, vicdanı varsa çocukları Talas’ın herhangi bir yerine bıraksın. Yavrum koşa koşa evine gelir. Artık, dayanamıyoruz.”
İlçedeki tüm binaların kömürlekleri, depoları, inşaat alanları tek tek aranıyor. Polis ekipleri, ellerindeki kayıp çocuklara ait fotoğraflarla gezerek, yoldan geçenlere, bu çocukları görüp görmediklerini soruyor. Bu arada Talas’ta daha önce küçük yaştaki çocuğa tecavüz suçundan tutuklanan bir kişi gözaltına alındı. Kimliği açıklanmayan bu kişi ifadesine başvurulduktan sonra salıverildi. Çocukları izlediği iddia edilen bir kişi de görgü tanıklarıyla yüzleştirildikten sonra olayla ilgisi olmadığı anlaşılarak bırakıldı.

Ne yapıldı?
Talas’ta kaybolan üç çocuğu arama çalışmalarına 1455 polis katıldı. 6 bin 516 kişiyle görüşüldü. 1031 araç ile 1875 ev kontrol edildi. 47 güvenlik kamerası kayıtları incelendi. 147 park ve bahçe, 65 cami, 168 umuma açık alan, 506 metruk alan, 78 kuyu aranıp tarandı. Dün de 60 polisten yeni bir ekip kuruldu. (dha)