'Çocukları uzak tutun'

Kurban Bayramı öncesinde hekimler uyarıyor: "Çocuklara kesim izletmeyin. Hayvanların kesilmesinin dini ve sosyal nedenlerini de iyi anlatın. Aksi halde ruhsal yapıları zarar görebilir." Bu da Meteoroloji uyarısı: Antalya'dan başlayan yağışlar, bayram boyunca ülkeyi etkileyecek.

İSTANBUL - Kurban Bayramı öncesi uzmanlar, "Çocuklarınıza hayvanların kesilmesinin dini ve sosyal nedenlerini anlatın. Aksi takdirde travmatik sonuçlar doğabilir' diye uyardı.
Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Musa Tosun: Özellikle duyarlı, depresyona, panik bozukluğuna veya psikolojik bayılmalara yatkın çocuklarda rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kesimde çocuğun olayı algılama biçimi önem taşır. Hayvanların sevimli yaratıklar olduğu, ancak insanların onlardan faydalanması gerektiği çocuklara anlatılmalı.
Çocuk hayvanla sevgi bağı kuruyor
Özellikle şartlara uyulmadan yapılan 'hayvan boğazlanması', çocukları etkiler. Hayvan genellikle alındıktan birkaç gün sonra kesilir. Bu sürede çocukla hayvan arasında yakınlaşma olur. Çocuğu kesilme sahnesinden uzak tutmak gerek. Sokaklarda kan, bağırsak gibi görüntüler sade küçüklerde değil, büyüklerde de travma yaratır.
Psikiyatr Doç. Dr. Arif Verimli: 14 yaşından küçük çocuklara kesinlikle kurban kesimi izletilmemeli. Çocuklar birkaç gün içinde sevgi bağı kurdukları hayvanların anlamadıkları bir şekilde kesilmelerinden dolayı acı duyuyorlar. Kurbanın anlamını anlatmamak, çocuklarda dini inançların kırılmasına da yol açabilir.
Psiyikatr Doç. Dr. Armağan Samancı: Kurban, dinin ve sosyal yaşamın gereği. Önemli olan, kesimin hayvana saygı içinde, acı çektirmeyerek yapılması. Bu tür durumlarda çocuklarda travmatik olaylar, ağlama, kâbus gibi tepkiler söz konusu olabilir. Çocuklara hayvanın neden kesildiği doğru şekilde anlatılmalı.
(Radikal, aa)