Çocukları zehirleyen Çin malı oyuncak toplatıldı

KASTAMONU - Üç çocuğun zehirlenmesine neden olan Çin malı oyuncaklar, Sağlık ve Tarım İl Müdürlükleri ekiplerinden oluşan komisyon tarafından toplatıldı.

Hastanelik olmuşlardı
Kastamonu’nun Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde 11 Ekim Pazar günü meydana gelen olayda, mahalle bakkalından aldıkları Çin malı oyuncağın içindeki sıvıyı merak ederek içen üç çocuk, zehirlenme belirtileri üzerine ilk olarak Şerife Bacı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahale sonrası hayati tehlikeleri bulunduğu gerekçesiyle çocuklar Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Sıkıldığı zaman patlama sesi çıkartan ve 10 kuruşa satıldığı öğrenilen oyuncağın içindeki sıvıyı içen sekiz yaşındaki Ceyhun Demirci, aynı yaştaki İbrahim Kayıkçı ve üç yaşındaki Veysel Ünal, Ankara’daki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Ruhsatı da yok
Çocukların zehirlenmesinin ardından harekete geçen Kastamonu Sağlık Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü’ne bağlı personelden oluşan bir komisyon oluşturuldu. Pazartesi günü çalışmalarına başlayan komisyon, ruhsatı olmayan bu oyuncak için toplatma kararı verdi. Kararın ardından görevliler oyuncakları topladı. (dha)