'Çocuklarıma devlet baksın'

Evine bakmadığı için kocasından boşanan 26 yaşındaki Meryem Kayan, iki çocuğunu karınlarının doyması ve eğitimlerine...

ADANA - Evine bakmadığı için kocasından boşanan 26 yaşındaki Meryem Kayan, iki çocuğunu karınlarının doyması ve eğitimlerine
devam etmeleri için Çocuk Yurdu'na verme isteğiyle Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu.
Libya'da altı yıl önce Enver Polat'la evlenip Adana'ya gelen Kayan, eşinden kendisine kötü davranması, çocukları ile ilgilenmemesi ve eve maddi katkısı olmaması nedeniyle geçen yıl boşandı. Çocukları altı yaşındaki Zülfikar ve beş yaşındaki Esma ile birlikte Anadolu Mahallesi 43'üncü Sokak 28 numaralı evde oturan Kayan, komşularının getirdiği yemeklerle karnını doyuruyor.
Kayan, eşinin ailesinin de çocuklarına sahip çıkmaması üzerine, oğlu ile kızını aç kalmamaları ve eğitimlerini sürdürebilmeleri için Çocuk Yurdu'na verme kararı aldı. Başvurduğu Cumhuriyet Savcılığı'nca karakola sevk edilen Kayan, "Polisler çocuklarımı alıp yurda verecek. Eşim bize bakmıyor. Ben de çalışmıyorum. Çocuklarımla perişan olduk. Komşularımız olmasa açlıktan öleceğiz. Libya'da oturan aileme de dönemem.
İstanbul'da akrabalarım var. Onları bulana kadar çocuklarımın yurtta kalması daha iyi olacak" dedi.
Adana Çocuk Yurdu yetkilileri de, son yıllarda yoksulluk nedeniyle çocuklarına bakamadıkları için yurda vermek isteyenlerin sayısının yalnız yaşayan kadınlar başta olma üzere arttığını söyledi.