Çocukların '2020 düşleri'

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) başlattığı 'Düşler Atölyesi' projesiyle çocuklar, 20 yıl sonra kendileri, Türkiye ve dünya için düşlerini resme döktü.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) başlattığı 'Düşler Atölyesi' projesiyle çocuklar, 20 yıl sonra kendileri, Türkiye ve dünya için düşlerini resme döktü. Hayal güçlerini zorlayan çocuklar, resimlerinde turuncu ağaçlar, uçan arabalar, suyun altında oteller yaptı. '2020'de Ben... Geleceğe Düşler...' adlı sergideki 300 eser İstanbul Metrosu 1. Levent İstasyonu'nda 15 Ocak'a kadar gezilebilir.
Amaç, duyarlı bireyler
Sergiye yedi ilden katılan öğrenciler, TEGV' in eğitim parklarındaki 'Düşler Atölyesi'nde çalışan çocuklar. Bir buçuk yıl önce başlayan projenin amacı, çocukların hayat becerilerini geliştirerek, toplum sorunlarına karşı duyarlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak.
TEGV'in İstanbul, Van, Diyarbakır, Samsun, Ankara, Eskişehir ve Antalya'daki toplam sekiz eğitim parkında uygulanan 'Düşler Atölyesi', bir buçuk yıl daha sürecek. Hedef, projeden 40 bin çocuk ve 800 gönüllünün yararlanması. Düşler Atölyesi Proje Koordinatörü Gazi Selçuk, sergi hakkında şu bilgileri verdi:
"Bu sergiyle, çocukların 20 yıl sonra kendilerini nerede gördüklerini, nasıl bir gelecek istediklerini öğreniyoruz. Düşler Atölyesi'nde çocukları çalıştıran gönüllüler eğitim fakültelerinin öğrencileri. Atölye sayesinde öğretmen adayları da çocuklarla iletişimi öğreniyor.
Bu çalışmalara katılan gönüllüler, yarın öğretmen olduklarında belirli günlerde panoları doldurmak için öğrencilere resim yaptırmak yerine Ağrı'nın bir köyünde, 50 kişilik bir sınıfta nasıl sanat yapılacağını öğreniyor.
Atölyede çalışan çocuklar üzerinde ise büyük değişiklikler var. Çocuklar artık resmin sanat olduğunu ve bunun yalnızca kâğıt-kalemden ibaret olmadığını kavradı. Özgüvenleri arttı, yorumlama yetenekleri gelişti."


    http://www.radikal.com.tr/7340207340200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.