Çocukların durumu içler acısı

Çocukların durumu içler acısı
Çocukların durumu içler acısı

Üç yaşındaki Hatice İrem Karıncalı?nın velayetini mahkeme babasına vermişti. Annesiyle sadece hafta sonu görüşebiliyordu.

Dün ajanslar, çocuklarla ilgili yürek burkan haberler geçti. 1500 çocuktan haber alınamıyor. Diyarbakır Cezaevi'ndeki çocuklar aç ve pislik içinde... 30 bin çocuk evsiz barksız... 41 bin çocuk sokakta çalışıyor ya da dilendiriliyor. Bir de cinayetler

Üç yaşındaki kızını uyurken kalbinden vurdu
SAKARYA - Erenler ilçesinde cinnet geçiren baba, üç yaşındaki kızını öldürdükten sonra hayatına son verdi. 30 yaşındaki Kamil Karıncalı Hacıoğlu Mahallesi’ndeki evinde birlikte yaşadığı üç yaşındaki kızı Hatice İrem Karıncalı’yı uyurken kalbine tabancayla ateş ederek öldürdü. Karıncalı daha sonra da aynı silahı kullanarak kendi hayatına son verdi.
Kamil Karıncalı’nın dört yıllık eşinden 1.5 ay önce boşandığı, mahkemenin de küçük kızın veleyetini babaya verdiği öğrenildi.  Boşandıktan sonra bunalıma girdiği belirtilen Karıncalı’nın cinayetten önce amcasının oğlu Hüseyin Karıncalı’ya “Hakkınızı helal edin” diye cep telefonu mesajı gönderdiği belirtildi. Evdeki cesetleri de mesajları aldıktan sonra olay yerine giden Karıncalı’nın akrabaları buldu.
Kamil Karınca ve kızının cesetleri otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. (aa)

Türkiye’de 1592 çocuk kayıp
ANKARA - Türkiye’de bin 592 çocuk kayıp. Çocuk kayıplarında 259 çocukla İstanbul ilk sırayı alırken onu 194 çocukla İzmir, 95 çocukla da Ankara takip ediyor.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’in kayıp çocuklara ilişkin soru önergesine yazılı yanıt verdi. Çiçek’in verdiği bilgiye göre, 27 Mayıs 2009 tarihi itibarıyla ülke genelindeki kayıp çocuk sayısı bin 592. Geçen yıl bin 444 çocuk kayıpken, bu çocuklardan 803’ü bulunarak, ailelerine teslim edildi. 641 çocuğun aramalarına ise devam ediliyor.
Çocuk kayıplarında ilk sırayı İstanbul alıyor. İstanbul’da 259 çocuk kayıpken, İzmir 194 çocukla en fazla kayıp çocuğun bulunduğu ikinci il. Ankara’da 95, Mersin’de 63, Şanlıurfa’da 50, Diyarbakır’da 38 kayıp çocuk bulunuyor. Geçen yıl kayıp olan İstanbul’da 120, İzmir’de 74, Ankara’da 35, Hatay’da 32, Şanlıurfa’da 29, Osmaniye ve Eskişehir’de 28, Bursa’da 26, Kocaeli’nde 25 çocuk bulundu. (aa)

Cezaevindekilerin durumu vahim
ANKARA Türk Tabipleri Birliği (TBB), yasadışı gösterilerde gözaltına alınan ve Terörle Mücadele Kanunu’nu (TMK) ihlalden yargılanan Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’ndaki çocukların yaşam şartlarına ilişkin bir rapor hazırladı. TBB Genel Merkezi’nde dün basın toplantısı düzenleyerek raporu açıklayan Prof. Feride Aksu,  cezevinde 80’i adli, 24’ü TMK kapsamında, toplam 104 çocuk bulunduğunu söyledi.
Tanık, çocukların kaldıkları koğuşları yeterince aydınlık ve havadar olmadığını, uzun zamandır yıkanmayan çarşaf ve nevresimlerin kokusunun rahatsız edici boyutlara ulaştığını belirtti. Tanık gelişme çağındaki çocukların iyi beslenemediklerini de belirtti.
İzinsiz gösterilerde tutuklanan çocukların, kendilerine cezaevinde kötü muamele yapıldığını aktardıklarını da belirten Tanık, tutuklu çocuklara eğitimlerini tamamlama, sağlıklı gelişme, spor yapma ve sağlık hizmeti gibi hakların eksiksiz bir şekilde tanınmasını istedi. (Radikal)

Polis babanın silahıyla öldü
KARAMAN - Babasına ait beylik tabancasıyla oynarken kendini vuran 10 yaşındaki çocuk, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 10 yaşındaki Kerem Y., Karaman’ın Tabdukemre mahallesindeki evlerinde ailesi uyuduğu sırada polis memuru babasına ait beylik tabancasıyla oynarken silah ateş aldı.Kurşun başına isabet eden Kerem Y., kaldırıldığı Karaman Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.(aa)

30 bin çocuk sokakta
İSTANBUL - Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın geçen yıl ilk kez yaptığı araştırmaya göre ülke genelinde toplam 30 bin 891 çocuk sokakta yaşıyor. Bu çocukların 30 bin 109’u yani yüzde 98’i İstanbul’da. Ankara’da sokakta yaşayan 20 çocuk tespit edilirken, İzmir’de sokak çocuğu bulunamadı. Araştırmaya göre, Türkiye genelinde 41 bini aşkın çocuk da sokakta çalışıyor ya da dilendiriliyor. (Radikal)

Bedava döner hastanelik etti
AFYONKARAHİSAR - Öğrenciler yıl sonu şenliğinde zehirledi. Afyonkarahisar merkeze bağlı Işıklar ve Fethibey beldelerindeki ilköğretim okullarında düzenlenen şenliklerde öğrencilere bir yemek firması ekmek arası köfte ve döner dağıtıldı. Işıklar İlköğretim Okulu’nda 11, Fethibey İlköğretim Okulu’nda ise 16 öğrenci yedikleri döner ve köftelerden sonra rahatsızlandı. Fenalaşan öğrenciler Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Çocuk Doğum Hastanesi’nde tedave ialtına alındı. (dha)