Çocukların günü

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Sokak çocuğu sayısının hızla arttığı ve yurtlarından vahim haberler gelen Türkiye'nin hâlâ çocuk politikası yok.
Türkiye'de 'iyi eğitimli' gençlerin yüzde 56'sı küçükken şiddet görmüş. Prof. Murat Yurdakök: Terbiye adı altında çocuklar dayak yiyor, işkence görüyor.

İSTANBUL - İlkokulu bitirdikten sonra Konya'dan İstanbul'a geldi Fehmi İçyer. Çalışmaya başladığında daha 13 yaşındaydı. Çocuk yaşta girdiği konfeksiyon işçiliğinden emekli olan İçyer, yıllardır fotoğrafçılıkla uğraşıyor. Bir zamanlar kendi de çocuk işçi olan İçyer, bugün ise toplumsal bir sorunu objektifiyle belgeliyor. Fehmi İçyer, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı'nca (YEKÜV) düzenlenen 'Çocuk İşçiler' konulu fotoğraf yarışmasında, sırtında küfeyle bakkallara ekmek dağıtan fırıncı çırağı fotoğrafıyla birinci oldu.
YEKÜV'ün 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması'nın bu yılki konusu çocuk işçilerdi. 'Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi' ve yasalara karşın devam eden sorunun çözümüne katkı sağlayıp, kamuoyu yaratmanın hedeflendiği yarışmaya, 114 fotoğrafçı 456 fotoğrafla katıldı. Dünya Çocuk Hakları Günü'nün arifesinde, YEKÜV Nilüfer Gökay Eğitim ve Kültür Merkezi'nde yapılan törende büyük ödül Fehmi İçyer'e verildi.
57 yaşındaki emekli işçi Fehmi İçyer 15 yaşında amatör olarak fotoğrafçılığa merak sarmış. İlkokulu bitirdikten sonra 13 yaşında konfeksiyon atölyelerinde çalışmaya başlayan İçyer için fotoğraf çekmek bir tutku olmuş zamanla. "Yabancı dergilerin yazılarını okuyamazdım ama, fotoğraflarına bakardım" diyen İçyer, beş yıl önce emekli olduğu günden beri de kendi deyişiyle elinde makinesi 'fotoğrafa çıkıyor'. İşte o günlerden birinde, Tarlabaşı'nda gördüğü bir fırıncı çırağı takılmış objektifine. Fotoğrafı çekerken hissettikleri sorulduğunda ise "Ben de o şekilde yetiştim. Aynı yolda geçtim" diyor. Daha önce de dereceleri olan İçyer, Kasımpaşa Çocuk Yuvası'nda çocuklara da gönüllü fotoğraf eğitimi veriyor.
Ayakkabıcıdaki dram
Yarışmada ikincilik ödülünü alan 33 yaşındaki Sevim Tarhan, sektörel bir derginin foto muhabirliğini yapıyor. Tarhan, Antakya'daki ayakkabıcılar çarşısında çektiği fotoğrafın hikâyesini şöyle anlatıyor:
"Çarşıya gittiğimde küçük yaşta, tiner kokuları içinde çok fazla çocuğun çalıştığını gördüm. Hepsinin durumu çok kötüydü. Ama onlar bunun farkında değil, oyun gibi geliyor. Trajik bir durum. İçlerinden biri Mimar Sinan Üniversitesi'nin resim bölümünü kazanmış, gidememiş. Oysa o da bir sanatçı olabilirdi. Çocuk işçiler büyük bir sorun ve bunu fotoğraflarla yansıtarak dile getirebiliriz."
Haber peşinde sanat
Sarıkamış'ta çektiği fotoğrafla üçüncü olan Milliyet gazetesi foto muhabiri Ercan Aslan, Cizre'de hurda toplayan çocukları görüntülediği fotoğrafıyla da İzzet Keribar Özel Ödülü'nü kazandı. Kız çocuklarının okutulmamasına dair bir haber için gittiği Sarıkamış'ta kaymakamlık binasından bakarken erkek çocuklarını gören Aslan, "Kızları okula göndermiyorlar, ama erkek çocuklar da çalışmak zorunda oldukları için okula gidemiyor. Onları ve gerçeği göz ardı etmek istemedim" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7637187637180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.