@ismailsaymaz

Çocukların 'sivil' hamileri

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) el ele veren Geleceğimizin Çocukları Vakfı (GÇV), 'korunmaya muhtaç çocukların yatılı bakım ve eğitimi' ile ilgili tüm yetkileri elinde toplayan devleti geride bıraktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) el ele veren Geleceğimizin Çocukları Vakfı (GÇV), 'korunmaya muhtaç çocukların yatılı bakım ve eğitimi' ile ilgili tüm yetkileri elinde toplayan devleti geride bıraktı. Yedi yıl önce kurulan vakıf, beş yıl önce Edirnekapı'daki tarihi Sarmaşık Tekkesi'ni restore ederek çocuk yuvasına dönüştürdü. Vakıf ayrıca, Bahçelievler ve Halkalı'da inşa ettiği iki yetiştirme yurdunu devlete bağışladı.
Vakfın son projesi ise Zeyrek'teki bir tarihi konağı gençlik evine dönüştürerek, onlarca çocuğa daha el uzatmak.
Devlet tekelini kırdılar
GÇV'yi, 1997 yılında Müge Çelebican öncülüğünde, ağılıklı olarak kadınlardan oluşan bir grup yardımsever kurdu. Vakıf, bir yıl sonra Edirnekapı'daki tarihi Sarmaşık Tekkesi'ni restore etti. Ardından da SHÇEK'le bir protokol imzalayarak tarihi konağı çocuk yuvasına dönüştürdü.
Böylece uzun yıllar boyunca bakımsız halde bekleyen metruk haldeki tekke, 'mahkeme kararıyla korunma altına alınan çocuklara' ev sahipliği yapmaya başlarken, bir sivil toplum kuruluşu da ilk kez devletin 'çocuk bakım' yetkisini paylaştı.
Tüm masraflar vakıftan
SHÇEK ile GÇV'nin eşgüdümlü olarak yönettiği yuvada halen, yaşları 7 ile 12 arasında değişen 30 çocuk bakım görüyor. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanı, iki sosyal hizmet uzmanı, bir psikolog ve üç bakıcı annenin görev yaptığı vakıf, yuvadaki çocukların bakımından eğitimine dek tüm masraflarını karşılıyor.
Yuvada 'koruyucu ruh sağlığı çalışması' yürüten çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr. Saltuk Dönmez, yoksulluk ve aile yapısının bozulması nedeniyle korunma altına alınan çocuklara hizmet vediklerini belirterek faaliyetleriyle ilgili şu bilgiyi verdi:
"Burada, 'koruyucu ruh sağlığı çalışması' adını verdiğimizi, çocuğun eğitimsel yönünün artırılması, sorunlarının çözülmesi, ruh sağlığı bozukluklarının erken teşhisinin konulması ve tedavisini hedefliyoruz."
Vakfın sosyal hizmet uzmanı ve çocukların 'İsmail abisi' İsmail Şeber'e göre, SHÇEK bünyesindeki en nitelikli hizmet bu yuvada veriliyor. Şeber, "En sağlıklı model, elbette ki aile ortamı. Bunun için bizim burada yapmaya çalıştığımız aile ortamına en yakın atmosferi sağlamaktır" diyor.
Neslişah Mahallesi'nde metruk bir binayı çocuk yuvasına dönüştürmesi üzerine vakfa iki ayrı arazi tahsis edildi. Vakfın ilk olarak, Bahçelievler'de inşa ettiği ve ardından devlete bağışladığı 'GÇV Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu' 2001'nin nisan ayında hizmete girdi. Yurtta halen 13-18 yaşları arasındaki 50 genç kızın bakımı, sosyal ve kültürel faaliyetleri karşılanıyor.
Vakıf, 2002'nin ekim ayında 'Geleceğimizin Çocukları Vakfı Halkalı Sabri Artan Erkek Yetiştirme Yurdu'nu hizmete açarak, devlete verdi. Yine burada 13-18 yaş arasındaki 70'i aşkın genç, SHÇEK ve GÇV'nin ortak hizmetiyle hayata hazırlanıyor.
Bir yurt daha geliyor
Vakfın Başkanı Müge Çelebican, Bahçelievler ve Halkalı'daki yurtların hizmete girmesiyle İstanbul'daki yetiştirme yurdu sayısının üçe çıktığını belirtti. Çelebican, devletin, korunmaya muhtaç çocukların bakımı, eğitimi ve tedavisi alanında yetersiz kaldığını anlatarak, "Devlet bu konudaki hizmetini tam anlamıyla yerine getirmiyor. Tüm hizmetler eksik ve yarım. Bu eksikliği örnek bir model yaratarak giderdik" dedi.
Çelebican, Zeyrek ve Kocamustafapaşa semtlerinde de iki tarihi bina aldıklarını, en kısa sürede Zeyrek'te bir yetiştirme yurdu daha hizmete açacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7335787335780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.