@ismailsaymaz

Çocukların suç profili değişti

Emniyet'in raporu

İstanbul Emniyeti'nin yılın ilk 6.5 ayına ilişkin raporu: İlkokul çağında suça itilen çocukların yerini liseliler alıyor. Geçen yıl 186 olan kapkaç vakası bu yıl 82'ye indi. Yaralama, darp, cinsel ve narkotik suçlarda ise geçen yıla göre büyük artış var.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İki yıl önce yürürlüğe giren Çocuk Koruma Kanunu ve yapılan son operasyonlar sonuç verdi: İki yıldır suç listesinin birincisi olan yankesicilik ve dolandırıcılık suçları bu yıl ilk altı buçuk ayında yok denecek kadar azalırken, kapkaç sayısı da düşüyor. Buna karşın yaralama, darp, cinsel ve narkotik suçların artışı dikkat çekiyor. İlkokul çağında suça itilen çocukların yerini liseliler alıyor.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin 1 Ocak 2007'den 15 Haziran'a kadar, 18 yaş altında olup suç itilen çocuklara ilişkin hazırladığı veriler şöyle:

 • İlk altı buçuk ayda çocuklarca işlenmiş 6 bin 196 suç var. Bu olaylarla ilgili 7 bin 127 çocuk hakkında işlem yapıldı. (Bu rakam birebir çocuk sayısını göstermiyor. Bir çocuk birden çok suça bulaşabiliyor.)
 • Bu çocuklardan 5 bin 801'i ailelerine teslim edildi, 779'u tutuklandı, 547'si çocuk kurumlarına teslim edildi.
 • Bu çocuklardan 278'i 0-12, 6 bin 850'si ise 13-18 yaş grubunda.
 • Geçen yıl 11 bin 790 olay yaşanmış, 13 bin 740 çocuk için işlem yapılmıştı.
  Kızlar 'uslandı'
 • Bu yıl suça itilen kız sayısında büyük düşüş oldu. Suça itilen 0-12 yaşındaki kız sayısı 75, 13-18 yaşındaki kız sayısı 376'da kaldı. Geçen yıl 0-12 yaşında 870, 13-18 yaşında 1093 kız suça itilmişti.
 • İlk 10 suça bakıldığında, 2006 ve 2005 yıllarına göre yankesicilik, dolandırıcılık ve kapkaç suçları azaldı. Bu yıl 26 olay sayısıyla listeye bile giremeyen dolandırıcılık ve yankesicilik, geçen yıl 1075, 2005 yılında da 1116 olayla birinciydi.
 • Kapkaç olayları her geçen yıl düşüyor. Bu yıl çocukların işlediği 82 kapkaç olayı meydana geldi. Geçen yıl bu rakam 186, 2005 yılında ise 341'di.
 • Kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılıkta ciddi bir azalma görülürken, darp ve yaralama olayları da büyük artış gösterdi. Bu yıl altı buçuk ayda 652 olayla liste başına geçen 'yaralama' olayları 2006 boyunca 1020'de kalmıştı. İkinci sırayı ise 549 olayla 'darp' aldı. Bu rakam, geçen yılki 960'lık toplam rakamın yarısını çoktan geçti.
 • Öte yandan önceki iki yılda listeye giremeyen cinsel suçlar (tecavüz, taciz, sarkıntılık, livata, ırza tasaddi) ve narkotik suçlar bu yıl dikkat çekecek biçimde yükseldi. Bu yıl 332'i narkotik suç, 285 cinsel suç saptandı. Geçen yıl toplam 329, 2005 yılında ise 207 cinsel suç işlenmişti.
  Suçta 'liseli' dönem
 • Suça itilen çocuklarda 'liseliye' doğru yönelme var. Bu yıl suça itilen çocuklardan yüzde 8'i okuma-yazma bilmiyor, yüzde 65'i ilköğretim, yüzde 27'si de lise düzeyinde eğitime sahip. Geçen yıl liseli çocukların oranı yüzde 19, 2005 yılında ise yüzde 14'tü. Okuma yazma bilmeyenlerin oranında ise azalma var; 2005 yılında yüzde 23'ken, geçen yıl yüzde 18'e düştü.
 • Suça itilen çocuklardan ailesiyle yaşayanlar artıyor. Bu yıl yakalanan çocukların yüzde 88'i öz anne ve babasıyla, yüzde 1'i öz anne ve üvey babasıyla, yüzde 2'si yakın akrabayla, yüzde 1'i üvey anne ve öz babasıyla yaşıyor. Geçen yıl ise çocukların yüzde 81'i öz anne ve babasıyla, yüzde 3'ü öz anne ve üvey babasıyla, yüzde 1'i üvey baba ve öz annesiyle yaşıyordu. Her iki yıl, sokakta yaşayıp suça itilen çocukların oranı yüzde 2'de kaldı. Bu veri çocukların ailelerince de suça itildiği sonucunu veriyor.
 • Rakamlar suça itilen çocukların aynı zamanda madde bağımlısı olduğu yönündeki kanıyı ise doğrulamıyor. Çocuklardan yüzde 56'sı hiçbir madde kullanmazken, yüzde 32'si alkol ve sigara, yüzde 7'si uyuşturucu, yüzde 1'i çözücü ve yüzde 1'i de yapıştırıcı madde kullanıyor.
  ABD'nin önlemi örnek olacak
  Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, çocukların önemli bölümünün ailelerce suça itildiğini söyledi: "Yankesicilik, dolandırıcılık, hırsızlık gibi suçlarda aile işin odağına oturuyor. Suça sürüklenen çocukların yüzde 85'inin ailesiyle yaşadığını kabul edersek, bu büyük ölçüde yönlendirmedir."
  Seyman, 0-12 yaş grubundaki çocukların suça itilmesi, dolandırıcılık, yankesicilik ve kapkaçtaki azalmayı, Temmuz 2005'te yürürlüğü giren yeni Çocuk Koruma Kanunu'nun işlerliğine ve polisiye önlemlere bağladı. Seyman, Milli Eğitim Müdürlüğü eski Teftiş Kurulu Başkanı Münevver Mertoğlu'nun İstanbul Valiliği'nin oluruyla ABD'ye gidip okul çağındaki şiddeti yerinde incelediğini ve rapor hazırladığını da söyledi. Mertoğlu'nun bu raporu doğrultusunda Asya ve Avrupa yakalarında pilot okullar belirlendiğini anlatan Seyman, bu okullarda öğrenci ve öğretmenlere eğitim verileceğini vurguladı.
  11 çocuk devlete
  Bursa Emniyeti Çocuk Şubesi, ailelerinin tüm uyarılara rağmen okutmayıp sokakta çalıştırmaya devam ettiği belirlenen 11 çocuğu mahkeme kararıyla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yuvasına yerleştirdi. 'Ebeveynlerin anne ve babalık görevini yerine getirmemek', 'Çocuklarına satış yaptırarak istismar etmek' gerekçesiyle korumaya alınan çocuklar, görevlilerce sokaktan tek tek toplandı.