Çocukların 'temsil' travmasından 'kurtuluş günü' olacak mı?

Kurtuluş günlerini şenlik yapmak yerine, korku, kin ve nefret tahrikiyle kutluyoruz.


Bitsin bu rezillik!

Erzurum'un Aşkale ilçesinin işgalden kurtuluşunun 90. yıldönümünde, uzmanların tüm uyarılarına rağmen, yine çocukları ürkütecek görüntüler vardı. Temsili 'Ermeni çeteciler' kasabayı yaktı, yıktı, bebek süngüledi ve imam astı. Kurtuluşu da çetecileri yok edenler sağladı.
Haber: TURGAY İPEK / Arşivi

ERZURUM - Rize'nin düşman işgalinin kurtuluşunda 13 yaşındaki kız öğrencilere silahla ateş ettirilmesinden sonra dün Aşkale'de çocuklar için yıpratıcı bir kurtuluş günü etkinliği vardı. İlçenin işgalden kurtuluşunun 90'ıncı yıldönümü törenlerinde çocukları ağlatan görüntüler ortaya çıktı. 20 yıldan beri olduğu gibi bu yıl da 'temsili' Ermeni çetecileri belediye işçileri canlandırdı. Kaymakamlık önündeki tören alanına içki sofrası kuran 'Ermeniler', komutanlarının çağrısı üzerine önce camiyi yaktı, sonra 'imam'ı astı, bir 'Ermeni çeteci' kundaktaki oyuncak bebeği süngüleyince kar altında üşüyerek töreni izleyen çocuklardan biri çığlık attı. Türk milis kuvvetlerini canlandıran Aşkale Lisesi öğrencilerinin tüm 'Ermeni çetecileri' öldürmesiyle 'zulüm' sona erdi. Yirmi yıldır yapıldığı için 'oyuncuların' artık profesyonelleştiği gösteriler, oldukça gerçekçiydi ve yoğun kar yağışı altında izleyicilerin büyük çoğunluğunu çocuklar oluşturuyordu.
Kanlı kurtuluş töreni Kaymakam Zeyit Şener, Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ertuğrul Yavuz'un, Atatürk Anıtı'na çelenk koyup, saygı duruşunda bulunmasıyla başlamıştı.
Duyguları ayakta tutmak!
AKP'li Belediye Başkanı Yaptırmış, 90 yıl önce olanları hatırlayıp, milli ve manevi duyguları ayakta tutmak için bu törenin önemini vurguladı: "Ermeniler sadece Aşkale'de 5 bin kişiyi şehit etti. Milli ve manevi heyecanlarımızın canlı tutulması o günlerin yeniden hatırlanması bizlere şerefli bir gelecek için ışık tutacaktır. ASALA'nın devamı olan Ermeni terör örgütü PKK'nın kökünü kazımak için uyguladıkları politikalardan dolayı Başbakan'a ve TSK'ya şeşükranlarımızı arz ediyorum."
Çocukların yanı sıra belediye işçileri de etkinlikten şikâyetçi. Belediye işçisi Celal Akar mecburiyetten 20 yıldır temsili 'Ermeni çeteci'. Akar, "Törenlerde Ermeni olduğumuz için herkesten tepki görüyoruz. Bazen alay konusu oluyoruz. 'Ula Ermeni uşağı' diye sesleniyorlar. Bunu yapmak istemiyoruz ama başkanımız emrettiği için sesimiz çıkmıyor" diyor.'Olumlu mesaj verilmeli'
Uzmanlar bu tür gösterilerin çocukların psikolojisini çok olumsuz etkilediğini ifade ediyor. Uzman görüşleri şöyle:
Pedagog Dr. Melda Alantar: Okul öncesi ve ilköğretim düzeyindeki çocukların özellikle bu tür şiddet sahnelerinden korunması gerekir. Çünkü şiddet şiddeti getiriyor. Çünkü bu çocuklar kendi hayatlarındaki problemleri de bu tür şiddete başvurarak çözme yoluna gidebiliyor. Erzurum'daki durum çocukların zihinsel ve duygusal olgunluklarını aşan bir durum söz konusu. Her iki kültürün birbirine yaptığı kötülükler yerine olumlu mesajlar veren gösteriler yapılmalı.
Ankara üniversitesi Psikoloji Bölümü Doç. Dr. Gülsen Erden: İlköğretim çağındaki çocukların neden-sonuç ilişkisi kurması ve öldürme, ölüm gibi kavramları anlamaları çok zor olduğundan bu tür temsillerin çocukların gözü önünde canlandırılmasını onaylamıyoruz. Lise öğrencileri açısında algılama sorunu olmayabilir ancak şiddeti özendirdiği için de sakıncalıdır.