Çocukların üçte biri 'örseleniyor'

ABD Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İstismarı Program Direktörü Doç. Dr. Resmiye Oral, Türkiye'deki çocukların üçte birinin, fiziksel olarak örselendiğini savundu.

KAYSERİ - ABD Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İstismarı Program Direktörü Doç. Dr. Resmiye Oral, Türkiye'deki çocukların üçte birinin, fiziksel olarak örselendiğini savundu.
Erciyes Üniversitesi'nce düzenlenen, 'Çocuk İhmali ve İstismarı' konulu sempozyum için Kayseri'de bulunan Doç. Dr. Resmiye Oral, Türkiye'de hâlâ çağdaş bir çocuk koruma yasasının oluşturulamadığını anlatırken, "Çocuk istismarı ve ihmali, korunmaya muhtaç çocuklar kavramı başlığı altında muğlak olarak inceleniyor. Sosyal hizmet uzmanlarımız tam olarak eğitilmiş değil. Polisimiz ne yazık ki örselenmiş çocukların nasıl korunabileceği konusunda henüz bilgili değil. Bazı savcılıklarımız hâlâ çocuk istismarını yasal olarak nasıl değerlendireceklerini bilmiyor" dedi. Oral, fiziksel istismar tablosunu da şöyle açıkladı:
"Çocuğunun vücudunda çürük oluşturmamış ebeveyn parmakla sayılacak kadar az. Daha ileri boyuttaki fiziksel disiplinler kırıklara, iç organ yaralanmalarına, sarsılmış bebek sendromu dediğimiz olay beyin kanamasıyla ölüme yol açıyor. İki yaş altındaki çocukların kırıklarına bakıldığında dört çocuktan biri, bir yaş altındaki beyin kanamalarına bakıldığında üç çocuktan biri kasıtlı olarak bu yaralanmalara maruz bırakılıyor."


    http://www.radikal.com.tr/7487537487530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.