Çocuklarına Hızır olamadı

20 yıldır direksiyonunda oturduğu 'Hızır Ambulans'la sayısız can kurtaran Halil Özbay, o gün izinliydi. Özbay çifti akraba ziyareti yaptı. Gece yarısı döndükleri evde ağır bir koku ve baygın altı çocuk buldular.

GAZİANTEP - 20 yıldır direksiyonunda oturduğu 'Hızır Ambulans'la sayısız can kurtaran Halil Özbay, o gün izinliydi. Özbay çifti akraba ziyareti yaptı. Gece yarısı döndükleri evde ağır bir koku ve baygın altı çocuk buldular. Özbay çifti dün kime ağlayacağını bilemiyordu. Toprağa verdikleri üç çocuğa mı, yoğun bakımda ölümle pençeleşen diğer üçüne mi?
51 yaşındaki Halil ve 46 yaşındaki Fatma Özbay çifti, altı çocuklarıyla Gaziantep'in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Sarısalkım Köyü'nde yaşıyordu. 20 yıldır 112 Hızır Acil Servis'te ambulans şoförlüğü yapan Halil Özbay, önceki gün izinliydi. Karı-koca akşam saatlerinde akraba ziyaretine gitti. En küçüğü dört, en büyüğü 16 yaşında olan altı çocuk evde kaldı.
Özbay çifti gece yarısı döndüğünde, evden ağır bir koku çıkıyordu. Çocukların sönen kömür sobasından sızan gazdan zehirlendiğini anlamışlardı. Komşulardan yardım istediler. Çocuklardan üçünü Halil Özbay, üçünü de bir akrabası otomobille Gaziantep Çocuk Hastanesi'ne götürdü. Ancak hastaneye vardıklarında 16 yaşındaki Emine, 11 yaşındaki Mehmet ve dört yaşındaki Murat Özbay'ın öldüğü anlaşıldı.
Hastanenin Yoğun Bakım Ünitesi'nde boş yer yoktu. Durumu ağır olan 13 yaşındaki Elif, 10 yaşındaki Songül ve yedi yaşındaki Ömer Özbay, ilk müdahalenin ardından Gaziantep Özel Sanko Hastanesi'ne sevk edildi. Üç kardeş Yoğun Bakım'da yaşam savaşı verirken, kendileri kadar 'şanslı' olmayan kardeşleri Emine, Mehmet ve Murat Özbay, Sarısalkım Köyü Mezarlığı'nda ağıtlarla toprağa verildi. Üç çocuklarını kaybeden, diğer üç çocuğu da ölümle pençeleşen Halil ve Fatma Özbay, cenazede sinir krizi geçirdi.
Soba zehirlenmesi ilk sırada
Zehirlenmelerde soba zehirlenmesi yüzde 63, şofben yüzde 30, doğalgaz yüzde 7 paya sahip. Her yıl onlarca kişi soba zehirlenmesinden can verirken, üretilen her 10 kömür sobasından sekizinin TSE belgesi yok. Ölümlerin yüzde 35'i yatak odasında, yüzde 25'i oturma odası veya salonunda, yüzde 10'u banyoda oluyor. Soba zehirlenmelerinde Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli başı çekerken, bunları Ankara, Kayseri ve Konya takip ediyor. (Radikal, dha)