Çocuklarını çatışmalarda kaybeden aileler barış için el ele verdi

Çocuklarını çatışmalarda kaybeden aileler barış için el ele verdi
Çocuklarını çatışmalarda kaybeden aileler barış için el ele verdi
Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Başarı köyünde yaşayan şehit ailesi Yıldızhan ile çatışmalarda örgüt üyesi çocuklarını kaybeden Odabaşı ailesi süreci sonuna kadar desteklediğini belirtti.

DİYARBAKIR - Yıldızhan ailesi, 10 Kasım 2012 tarihinde Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan'ı; Odabaşı ailesi de 2008 yılında PKK 'ya katılan ve Silvan'da çıkan çatışmada ölen oğulları Bedir Odabaşı'yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Köydeki taziye evinde bir araya gelen Yıldızhan ve Odabaşı aileleri birbirleriyle görüşerek, acılarını paylaşıyor.

Remziye Yıldızhan (48), büyük emeklerle büyüttüğü oğlunun 4 ay önce şehit düştüğünü, 1 yıllık evli olan oğullarını şehit vermenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Her gün oğlu için gözyaşı döktüğünü anlatan Yıldızhan, "Oğlumla saatlerce telefonda konuşurdum. Sesini özledim. Bizim yüreğimiz yandı. Başkan annelerin yüreği yanmasın. Çözüm süreci destekliyorum. Dilerim bundan sonra anneler ağlamaz" diye konuştu.

"BARIŞ SAĞLANIRSA ÇOK İYİ OLUR"
Baba Sabri Yıldızhan da (55) süreci desteklediklerini belirterek, "Bizim acımızı yaşayan bilir. Eğer barış sağlanırsa çok iyi olur. Bir an önce bunu yapsınlar. Keşke 10 yıl önce bunlar yapılsaydı. 30 yıldır kan akıyor. Evlat acısını ancak çeken bilir" diyen Yıldızhan, şöyle konuştu:

"Biz de Odabaşı ailesi de çocuklarımızı toprağa verdik. Odabaşı ailesi ile görüşüyoruz. Oğlumun cenazesi köye geldiğinde en büyük Türk bayrağını Odabaşı ailesi evine astı. Bir an önce barış olsun. Herkes katkı sunmalı."

" BAŞBAKAN ERDOĞAN 'I DESTEKLİYORUM"
Çözüm sürecini değerlendiren Bedir Odabaşı'nın annesi Hayriye Odabaşı (64), artık çözüm ve barış olmasını istediklerini, başka annelerin yüreklerinin yanmasını istemediklerini belirtti.

Köylerinde akrabalarından şehit ailelerinin de bulunduğunu aktaran Odabaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hepimiz din kardeşiyiz. Taziyelerine gittik. Onlar da geldi. Oğlum Gaziantep'te okuyordu. Çok mutlu olmuştum. Ne yoksullukla onu büyüttüm. Ne yapalım kaybettik. Artık anneler ağlamasın. Biz ağladık. Başka anneler ağlamasın. Süreç için çok mutluyum. Bir anneyi ancak bir anne anlar. Murat ve Bedir bir okulda okudular. Çocuklarımız arkadaştı. Birlikte büyüdüler. Başbakan Erdoğan'a sonuna kadar destek veriyorum. Gözyaşları dökülmesin."

Baba Hüseyin Odabaşı da (66), "Cenazelerimiz aynı şekilde defnedildi. Ben de Müslümanım, onlar da Müslüman. Ölümle bu bitmez. Barış olursa, bu iş sona erer. Bu sürece sonuna kadar destek veriyorum. Elimizden gelen bütün katkıyı sunarız. Oğlumun cenazesi geldiği zaman diğer oğlum da askerdeydi. Artık huzur gelsin" dedi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112463311246336

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ACISI YAKAR - Hepsibu

  Acılı anneler düşünemez duruma düşürüldü. Barış ne zaman yapılır? İki ülke (devlet, ittifak) arasındaki bir savaştan sonra! Peki Türkiye'nin şu anda savaşmakta olduğu bir ülke var mı? Yoook! Peki bu neyin barışı? 'Çatışmalar' deyimi kullanılıyor. Bu çatışmalara(!) bir taraf gönllü olarak ve başkaları tarafından kullanılarak katılıyor, diğer taraf vatan savunması yapıyor, zorunlu olarak! Yani dağdaki eşkiya gönüllü olarak cinayet işliyor, gariban Mehmet te kaphe kurşunu ile pisi pisine can veriyor. Ne barışıymış bu? Niye silah çekiyormuş ki. Sonra şehit filan denilecekmiş onlara. Yok öyle yağma.

  baris - ishak aksu

  baris denen sey kibirsiz önyargisiz ve en önemlisi karsiliksiz olmalidir.herseyde oldugu gibi hassasiyetleri kürt halkindan ve kürt annelerinden beklemek ahlaki degil.cocuklarini bu savasta kaybeden ve kaybetme ihtimali yasayan tüm anne babalarin bu baris arayislarina sahip cikmasi gerekir.tabi iktidar partisi ve pkk yi de gözeterek....

  .. - candeniz02

  Ulkenin batisindan da 'baris'a dair seslerin yukseldigini duymak isteriz..

  Genc insalar hayatlarini kaybediyor! - hosgörüvesevgi

  bakin yorumcu arkadisimizin yazdigi gibi, ölenleri bile katagorilere ayirmaktasiniz, birine sehit(insanin kendini kandirmasindan baska birsey degildir, benim canim canacak ve ben vatan sagolsun diyecegim(!)), birine öldü deyip bir ayirim yapilmakta, bir taraftan Kürtlerde ölen genclerine sehit demekteler, eee simdi bu tanimlama sadece insalarin ölümünü hakli ve güzel gösterbilmek icin mi? Varin gelin sehit demeyin veya sehit ettirmeyin, cekin ellerinizi silahlardan, cocuklarinizi savasa vermeyin, herseyden önemli canlarinizi heba etmeyin, bundan sonra sedece baris deyin! En güzel olgu yasamin kendisidir!

  şimdi - mohiqan

  iki aile de kürt ailesi, birinin ölen oğlu için şehit diyorsunuz, diğerinin evladına örgüte üye olan oğlu, iki kürt ailesi arasında böyle bir ayırımı yapiyorsanız, bir kürt ve bir türk için bakıç açıları nasıl olur merak eidyorum ve süreci yada barışı destekler bir tablo çiziyorsunuz, buna sizin inanıp inaanmadığınızı merak ediyorum radikalhaber. ötekileştiren dilden kurtulun...haber siteniz herkese eşit mesafede olsun lütfen...

  herkes barış istiyor - gemerekli

  Herkes barış istiyor, ama bu aile oğluna dememiş, oğlum hadi dağdan in, ortada bir şans var, biz bari 1 adım geri atalım. Yok ama dememişler. Hatta şu an bile oğluna kızına haydi dağdan inin diyen yok. Bu şartlar altında siz hangi barıştan bahsediyorsunuz ? Ben çözemedim.