Çocuklarını da aynı kader mi bekliyor?

Değişmeyen öykü
15 milyon öğrenci dün sıraları doldururken, Şanlıurfa'dakiler gibi yüzlercesi, pamuk hasadına rastlayan eğitim yılını birlikte tarlada çalışarak karşıladı. Şanlıurfa merkeze bağlı Konuklu beldesinde yaşayan Ay ve Ekin ailelerinin çocukları da tarladaydı.
'Kızlar okusun...'
24 yaşındaki Emine Ekin, çocukların geleceğinin canlı örneği gibi: "15 yaşında kuma oldum. Peş peşe beş kızım doğdu. Büyüğü 2. sınıfta, ama ben çalıştığım için o kardeşlerine bakıyor. Yetkililerden isteğim, kızlar okusun, benim kaderimi yaşamasın."
Önce iş, sonra okul
Pamuk işçisi 13 yaşındaki Adile ile kardeşi 12 yaşındaki Ayşe Ay da hiç okula gitmemiş, yine de hayalleri var: Biri doktor, biri öğretmen olmak istiyor. Kardeşleri 7. sınıf öğrencisi Mehmet ile 3. sınıf öğrencisi Ahmet Ay ise iki ay geç dersbaşı yapacak.
Haber: HASAN KIRMIZITAŞ / Arşivi

ŞANLIURFA - 12 yaşındaki Ayşe ve 13 yaşındaki Adile dün tarlada pamuk toplarken bir yandan da 'gerçekleşmesi zor' hayaller kuruyordu. Biri öğretmen biri doktor olmak istiyordu. Oysa hiç okula gitmemişlerdi. Onlarla birlikte pamuk toplayan kardeşleri Ahmet ve Mehmet, o gün okulda olmak yerine tarlada bulunsalar da, 'daha' şanslı sayılırlardı. Çünkü pamuk hasadı bitince, her yıl olduğu gibi yaklaşık iki aylık bir gecikmeyle okula başlayabileceklerdi. Peki ya aynı beyaz tarlanın en kara yazılısı kimdi? Daha 15'inde kuma olarak verilen 24 yaşındaki Emine Ekin mi, onunla aynı kaderi paylaşması muhtemel beş kızı mı?
Türkiye genelinde dün yaklaşık 15 milyon öğrenci sıraları doldururken, Şanlıurfa'dakiler gibi yüzlercesi, pamuk hasadına rastlayan eğitim yılını aileleriyle birlikte tarlada çalışarak karşıladı. Şanlıurfa merkeze bağlı Konuklu beldesinde yaşayan Ay ve Ekin ailelerinin çocukları da tarladaydı.
Tarlada pamuk toplayan 13 yaşındaki Adile Ay ile kardeşi 12 yaşındaki Ayşe Ay hiç okula gitmemiş, 7. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Mehmet ile 3. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Ahmet Ay ise derslerine başlamak için tarladaki işlerinin bitmesini bekliyor. Her yıl okula iki ay geç gittiklerini anlatan Mehmet ve Ahmet Ay kardeşler, "Biz de okula zamanında gitmek istiyoruz ama maddi durumumuz iyi değil. Pamuk tarlasında hasat bittikten sonra kıyafet ve eğitim ihtiyaçlarımızı karşılayarak okula başlayacağız" diyor.
'Babam göndermedi'
Hayatında okul yüzü görmemiş Adile Ay, erkek kardeşlerinin şanslı olduğunu söylüyor: "Onlar geç de olsa okula gidebiliyorlar, ben ise okuma yazma bilmiyorum. Okula gitmeyi çok istiyordum ama babam beni okula göndermedi. Eğer okusaydım öğretmen olmak isterdim."
Bu sırada kendisi de okula gidemeyen kardeşi Ayşe, pamuk toplamaya ara vermeden hayalini fısıldıyor: "Ben de doktor olmak istiyordum." 43 yaşındaki anne Harfiye Ay ise çaresiz:
"Eşim kamyon şoförü. Ben de çocuklarla birlikte tarlada çalışıyorum. Çocuklarımın okula gitmemesi beni de çok üzüyor. Ancak, çocuklarıma kıyafet, defter, kalem alabilmek için tarlada pamukların toplanmasını bekliyoruz. Pamuktan sonra inşallah..."
Aynı tarlada çalışan 5'inci sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Ahmet Ekin de kasım ayında pamuk hasadının bitimiyle okula kavuşma hayalleri kuruyor. Ancak yanıbaşındaki ablası Zeliha buruk. "Babam okula göndermedi, ben de tarlada çalışıyorum" diyor.
Aslında okula gidemeyen kızların ne olacağını görmek için uzağa değil, aynı tarlada pamuk toplayan beş çocuk annesi, 24 yaşındaki Emine Ekin'e bakmak yetiyor. Ailesinin isteğiyle, 15 yaşındayken 57 yaşındaki Ahmet Ekin'e ikinci eş olarak verilmiş.
'Bana benzemesinler'
Emine hiç okula gitmediğini ve kuma olarak babası yaşında biriyle evlendirildiğini söylüyor:
"15 yaşında evlendim ve peş peşe beş kız çocuğu dünyaya getirdim. En büyük kızım 2. sınıfa gidecek. Ama küçük çocuklarıma bakacak kimse olmadığı için ben çalışıyorum, o da evde kardeşlerine annelik yapıyor. Tarlada çalışmalarımız bitince kızımı okula gönderebileceğim. Benim yetkililerden isteğim kızların okumalarının sağlanması. Çünkü, kızlar cahil kalınca sonları benim gibi çocuk yaşta, kuma gidiyorlar. Benim yaşadığım bu kötü kaderi diğer kız çocuklarının yaşamaması, okula gitmeleri için ailelerine gerekli her türlü yardım yapılmalı."