Çocuklarının da peşini bırakmıyor: Vesika...

Ne 13 yaşında zorla evlendirilmesi, ne genelevde dayak ve ölüm tehditleriyle geçen 15 yıl, ne devletin üvey evlat muamelesi... Dilek K.'yı asıl yaralayan, bu hayatın faturasının çocuklarına da çıkması:

KONYA - Ne 13 yaşında zorla evlendirilmesi, ne genelevde dayak ve ölüm tehditleriyle geçen 15 yıl, ne devletin üvey evlat muamelesi... Dilek K.'yı asıl yaralayan, bu hayatın faturasının çocuklarına da çıkması:
"Kızım vesikam yüzünden polis olamadı. Astsubay arkadaşıyla da evlenemedi. Devlet vesikamızı iptal etsin, iş bulalım." Yargı da, "Anneye isnat edilen bu suçla çocuğun cezalandırılması hukuka aykırıdır" diyor.
Konya'da Şefkat-Der'e bağlı Hayata Tutunmaevi'nin konuğu 37 yaşındaki Dilek K., dün yüzünü eşarpla kapatmış, hem kendisinin hem çocuklarının peşini bırakmayan geçmişini anlatıyordu. 13 yaşında zorla evlendirilmiş, yedi yıl evli kaldığı eşiyle geçinemediği için evi terk etmişti:
"Hayatımın 15 yılı çeşitli genelevlerde geçti. Dayak yedim, ölümle tehdit edildim, çok acı çektim. Son olarak Gaziantep genelevine getirildim. TV ekibinin yardımıyla kaçarak buraya yerleştim. Genelevden ayrılsak bile vesikamız iptal edilmiyor. Geçmişimi öğrenen iş vermiyor. Vesikamız iptal edilip, iş imkânları yaratılsa, birçok kadın genelevden ayrılır. 20 yaşında kızım var. Vesikam olduğu için polis olamadı, astsubay erkek arkadaşıyla evlenmek istedi evlenemedi. Bana düşman oldu."
Şefkat Derneği Genel Başkanı Hayrettin Bulan, hayat kadınlarına verilen vesikanın hayatı her yönden etkilediğini anlattı:
"Her vesika sahibinin Emniyet ile İçişleri'nde dosyaları var. Çok kısa süre hayat kadınlığı yapsalar da, vesikaları 75 yaşına kadar kalır. Dosyadaki, hayat kadınlığı yaptığına dair kayıt silinmiyor."
Danıştay: Hukuka aykırı
15 yaşındayken 'gizli fuhuş'tan gözaltına alınıp fişlendiği yıllar sonra ortaya çıkınca çocuğu polis okulu'ndan atılan bir anne yargıya başvurmuştu. Danıştay şöyle demişti: "...Anayasal bir hakkın kullanılmasının tahdidinde ve görevin gerektirdiği niteliklerin tespitinde, hizmetin önemi de göz önüne alınarak nesnel ölçütler kullanılması gerekir. Bu tür yaklaşımlarla anayasal hakkın kısıtlanması hukuka aykırıdır." (Radikal, dha)