'Cocuklarla basılan' Abdullatif Ç. görevinden istifa etti

'Cocuklarla basılan' Abdullatif Ç. görevinden istifa etti
'Cocuklarla basılan' Abdullatif Ç. görevinden istifa etti
BDP Genel Merkezi, Siirt'te otomobilinde 2 kız çocuğu ile yakalanan ve serbest bırakılan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç. görevlerinden istifa etti. BDP, zanlıyı 'partiden kesin ihraç edilmesi' istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk etti. Çocuklarsa bakanlık tarafından koruma altına alındı

DİYARBAKIR -  Siirt'te otomobilinde 2 kız çocuğu ile yakalanan ve çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç, Siirt Belediyesi'ne gönderdiği dilekçede Başkan Yardımcılığı ve Meclis Üyeliği'nden istifa ettiğini açıkladı.

 

ÇOCUKLAR KORUMA ALTINDA

 

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdüllatif Ç. tarafından cinsel istismar edildiği belirtilen yaşları 13 ve 17 olan çocuklar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bakanlık, Hukuk Müşavirliği tarafından açılacak davaya müdahil olacağını, bugüne kadar 126 davaya müdahil olunduğunu ve müdahil olunan davaların safahatının takip edildiğini açıkladı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle "Kamuoyuna yansıyan ve Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdüllatif Ç. tarafından iki kız çocuğuna istismar edildiği belirtilen olaya ilişkin olarak; Yaşları 13 ve 17 olan çocuklar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Siirt il müdürlüğümüzün uzmanları çocuklara yönelik sağlık tedbirlerini hemen başlanmıştır. Ayrıca Hukuk Müşavirliğimiz açılacak davaya müdahil olacaktır. Bakanlığımız bugüne kadar 126 davaya müdahil olmuş ve müdahil olduğumuz davaların safahatını takip etmektedir. Takip edilen davalar arasında 6 dava sonuçlanmış ve en üst hadden cezalar verilmiştir. Bu davalar arasında bakanlığımız tarafından Siirt'te takip edilen iki önemli dava da sonuçlanmıştır. Bunlar; Siirt'te ilköğretim okulunda 2'si kız kardeş 4 kız çocuğuna cinsel istismardan yargılanan eski okul müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu'nun 46 yıl 8 aylık hapis cezası alması, Siirt'te 2 yıl önce uçurumun dibinde ölü bulunan sınıf öğretmeni Esin Güneş davasında olayın bir cinayet olduğu kanıtlanmış ve eşi Güven Güneş ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştır."


BDP DİSİPLİNE SEVK ETTİ


Siirt Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince, aracında 17 yaşındaki M.A. ve kız kardeşi 13 yaşındaki S.A. ile birlikte yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı BDP'li Abdullatif Ç, partisi tarafından 'kesin ihraç' istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edildi.


'TUTUKLANMALIDIR'

BDP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatift Ç'nin, yaşları 13 ve 17 olan iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarı yönünde iddiaların söz konusu olduğu belirtilerek, şöyle denildi: "Zanlı kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilmiştir. Disiplin Kurulumuz, en hızlı şekilde, en etkin kararı verecektir. Bununla birlikte şahsın Belediye Meclis üyeliğinden istifa etmesini bekliyoruz. Ayrıca bu vahim durum nedeniyle söz konusu kişinin partimizle hiçbir ilişkisinin kalmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlı, derhal tutuklanmalıdır. Yargı bu vahim durumu kız çocukları lehine ele almalı, onların haklarını koruyacak şekilde hareket etmelidir. Partimiz mağdur çocukların yanındadır. Her türlü sosyal, psikolojik ve hukuki desteği verecektir."


'KABUL EDİLEMEZ'

BDP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik de her şeyden önce toplumun hakikatlerine taraflarından hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini belirterek, "Bunlardan önemli olan ahlaki ve vicdani sorumluluktur. Bu çerçevede yaşını başını almış bir Belediye Başkan Yardımcısı'nın oturacağı kişiler önemlidir. Rastgele herkes ile oturup kalkmaması gerektiği ortada iken olay internet sitelerinde intikal ettiği haliyle de birlikte olduğu şahıslarla birlikte olaydan sonra kaçıyor olması şüphe uyandıran bir durumdur" dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Biz olayı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz, şiddetle kınadığımızı ifade ediyoruz, kabul edilmez buluyoruz. Hiç beklemeden Belediye Başkan Yardımcısı’nı ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk ettik. Mağdur olanın yanında olacağımızı, bu haksız ve hukuksuz olan sürecin de adil bir sürece evrilmesi için çabaya taraf olacağımızı belirtiyoruz" dedi.

BDP'li Çelik, taraflara geçmiş olsun dileklerini de ileterek, "Soruşturma, işin cezai boyutuyla Cumhuriyet savcılığında devam eden bir süreçtir. Ama biz bunun sonucunu beklemeden Disiplin Kurulu üzerinden ihraç amacıyla sevk ediyoruz" diye konuştu.


OLAY NASIL OLMUŞTU?


Siirt Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, dün 10 çocuk babası 62 yaşındaki Abdullatif Ç'nin otomobilinde kızlarla birlikte olduğu ihbarı alınca harekete geçti. İpekyolu Caddesi üzerinde Abdullatif Ç. iddiaya göre park halindeki otomobilinde 17 yaşındaki M.A. ve kardeşi 13 yaşındaki S.A. ile birlikte görüldü. Polisleri görünce otomobili çalıştırıp bölgeden uzaklaşmak istediği ileri sürülen Abdullatif Ç ile yanındaki M.A. ve S.A., kısa süren takibin ardından yakalandı. Gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen çıkarılan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç., çıkarıldığı mahkemece 'yurt dışı yasağı' konularak ve haftanın 3 günü karakolda imza atması karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (dha)