Çocuktan al kötü haberi!

Çocuk Vakfı'nın hazırladığı 'Türkiye'nin Çocuk Gerçeği Karnesi'ne göre, çocuk konusunda sınıfta kaldık. Vakfın hazırladığı raporda, her dört çocuktan birinin yoksul olduğu belirtilirken, her beş çocuktan birinin de sokakta çalıştığı vurgulandı.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Çocuk Vakfı'nın hazırladığı 'Türkiye'nin Çocuk Gerçeği Karnesi'ne göre, çocuk konusunda sınıfta kaldık. Vakfın hazırladığı raporda, her dört çocuktan birinin yoksul olduğu belirtilirken, her beş çocuktan birinin de sokakta çalıştığı vurgulandı.
Dünya Çocuk Günü nedeniyle hazırlanan rapor için vakıf başkanı Mustafa Ruhi Şirin, "Türkiye'de çocuk sorunları her geçen yıl derinleşiyor, bunun en önemli nedeniyse yoksulluk" diyor. Karnenin iç açıcı olmadığını belirten Şirin, Çocuk ve Gençlik Kanunu'nun hazırlanmasını, Aile Çocuk ve Gençlik Bakanlığı kurulmasını önerdiklerini söylüyor.
'Türkiye AB'ye hazır değil'
Rapordaki bazı tespitler şöyle:

 • Çocuğa ve gence ilişkin olumsuz göstergelerin temelinde aile sorunu var. 15 milyon 70 bin ailenin 3 milyon 600 bini yoksulluk sınırında yaşıyor. 1990 sonrasında boşanma sayısında artış var.
 • Türkiye'nin aile ve çocuk merkezli insani gelişme ve refah göstergeleri dünya ortalamasının altında ve aile ve çocuk politikaları ile AB'ye hazır değil.
 • Bebek ve beş yaş altı çocuk ölümleriyle anne ölüm oranı hâlâ yüksek. Anne ve çocuk sağlığı geliştirme programı yaygınlaşmadı.
 • Toplam hane halkının yüzde 20'si temiz su içemiyor.
 • Okulöncesi eğitimde köklü atılım yapılamadı. Okulöncesi eğitim oranı en düşük grup köy çocukları. Erken çocukluk gelişimi programı yaygınlaşamadı. Türkiye, nitelikli genel eğitimde başarılı olamadı.
  Yurtlar yönetilemedi
 • Korunmaya muhtaç ve kimsesiz çocuğa sosyal güvenlik sistemi kurulamadı. Koruyucu aile modeli ve evlat edinme uygulaması yaygınlaştırılamadı. SHÇEK şemsiyesi altındaki çocuk yuvası ve yetiştirme yurtları yönetilemedi.
 • Dört çocuktan biri yoksul. Yoksul çocukların çoğunluğu büyük şehirlerde ve köylerde bulunuyor. 'Göç çocukları' en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde.
 • Özürlülerin sağlık, eğitim ve sosyal göstergeleri kötü.
 • Çalışan çocuklar Türkiye için sorun olmaya devam ediyor. Türkiye'de beş çocuktan biri çalışıyor ve çalışan çocukların yüzde 76.9'u tarım kesiminde. Sokakta çalışan çocukların sayısında artış oldu. Sokaktaki çocukların sayısı bilinmiyor. Bu çocuklar için koruyucu, önleyici, tedavi ve rehabilite edici projeler yaygınlaştırılamadı.
 • Türkiye'de 2001-2005 yılları arasında suç işleyen ve kapkaççılık yap(tırıl)an çocuk sayısında artış oldu. Çocukların, Çocuk Mahkemeleri dışında Ağır Ceza Mahkemeleri'nde yargılanması değiştirilemedi. Acilen Çocuk Mahkemeleri'nin yaygınlaştırılması gerekir.
 • Son beş yılda çocuk ihmali ve istismarı yaygınlaşma eğilimi gösterdi. En yaygın çocuk istismar türü ekonomik istismar oldu. Son beş yılda çocuklara karşı işlenen fiziki istismar türlerinin oranı arttı. Türkiye, çocuk pornografisi konusunda riskli ülke konumunu sürdürüyor.