'Cogi Baba' can veriyor

Üç taş basamağın üzerine yine taştan bir sanduka oturtulmuş. Mezarın bir yüzünde bir tabanca ve kartal var. Tabanca gücün simgesi. Kartal da bu gücün nasıl kullanıldığını betimliyor.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Üç taş basamağın üzerine yine taştan bir sanduka oturtulmuş. Mezarın bir yüzünde bir tabanca ve kartal var. Tabanca gücün simgesi. Kartal da bu gücün nasıl kullanıldığını betimliyor. Bir başka sandukanın üzerine buğday başağına benzer dörtlü bir motif kazınmış. Bu da o dönemin temel besin kaynağını ve zenginliği, ekonomik gücü simgeliyor.
Başka bir mezarın üzerindeyse bir ibrikle bir gül var. İbrik suyun berraklığını ve saflığını, gül de güzelliği anlatıyor.
Anadolu'nun hiçbir yerinde benzerine rastlanmayan bu mezarlar Koçgiri aşiretinin güçlü ve saygın kişilerine ait. Cogi Baba türbesinin çevresine dizilmişler. Biraz ilerideki Cogi Baba türbesi tıklım tıklım insan dolu. Kapıda kuyruk olmuş Aleviler. Sandukanın olduğu bölüme girebilmek için sıra bekliyorlar.
Herkes bir dilek tutuyor
Ayakkabılarını çıkarıp içeri girenler dizlerinin üzerine çökerek sandukanın etrafını dönüyor. Türbenin duvarlarında da kuyruk olmuşlar. Yerden aldıkları taşı duvara tutturmaya çalışıyorlar. Kimininki düz duvarda koyar koymaz yapışıp kalıyor. Kimi defalarca deniyor, hep yere düşüyor.
Taş, duvara tutturulursa dileğin olacak demek. Kimi de türbenin penceresindeki parmaklığa bezler, ipler bağlıyor. Daha çok çocuksuz aileler çocuklarının olması için dilek tutarlarmış. Yüz metre ötede bir su kaynağı var. Üzeri örtülü. Orada da kuyruk olmuş insanlar. Cogi Baba'nın kaynağının hastalıklara iyi geldiğine inanıyorlar. Kimi ellerini, ayaklarını yıkıyor, kimi içiyor. Yazları iki ay akıp, sonra kesilirmiş su. Yaygın inanç, suyun Hacıbektaş-ı Veli'nin türbesindeki kaynağa karıştığı.
Saz çalmayana Alevi demezler
Her yıl temmuz ayında yapılan Cogi Baba Şenliği için Sivas'ın İmranlı ilçesinden çıktık yola. Yünören ile Avşar köyleri arasında Cogi Baba'nın türbesi. Burada büyük bir ağaçlık alan var. Ortasından bir dere akıyor. Türbenin önündeki açıklığa kurulmuş sahne. Akşama kadar sazlar çalındı, türküler söylendi, semahlar dönüldü.
Alevilerde saz çalıp türkü söyleyen çok. Kendi aralarında, "Bizde saz çalmasını bilmeyene Alevi demezler" diye espri yapıyorlar. Koskoca bir çarşı kurulmuş sahnenin çevresine. Takılar, çakmaklar, danteller, şapkalar, Hazreti Ali ve 12 İmam posterleri, dönerciler, meşrubatçılar.
Kimi görsek, "Kim bu Cogi Baba? Ne zaman yaşamış? Nereden gelmiş? Ne yapmış?" gibi sorular soruyoruz. Ama doyurucu bir yanıt almak mümkün değil. Hatta biraz yaşlı olanlar, "Ne yapacaksınız kim olduğunu. İnanın yeter" diye kızıyor.
Bazıları, "Cogi Baba Horasan'dan gelen erenlerden biri. Soyu Sülale-i Ehlibeyt'e dayanır. 12 İmamların neslindendir" diyor. Herhangi bir kaynakta da Cogi Baba'nın kim olduğuna pek rastlanmıyor.
Her derde deva eren
En doyurucu yanıtı Rıfat Işık'tan alıyoruz. Işık'a göre Cogi Baba 13. yüzyılda geliyor buraya. Anadolu'nun başka yerlerinde de Cogi Baba türbeleri olduğunu söylüyor Işık. "Bizim araştırmamıza göre Cogi Baba adını bu yörede yaşayan Rumlar ve Ermeniler vermiş. Çok iyi kılıç kullanan, aynı zamanda filozof olan, adil bir yargıç olarak sorunları çözen, halkın derdine deva olan diye tanınıyor. Hatta Cogi Baba'nın bulunduğu Avşar Köyü'ne ait 1500-1515 tarihleri arasındaki vergi kayıtları da bulundu. Burada o tarihlerde yedi hane varmış, üç bin akçe vergi veriyormuş yılda. Kayıtlara göre bir zaviye ve bir de zaviyedar varmış. Muhtemelen bahsettiği yer Cogi Baba'nın türbesi. Kayıtlar 1515 yılında kesiliyor. Dikkat ederseniz kesildiği tarih Yavuz'un Çaldıran seferine rastlıyor."
Sazlar çalınıp, türküler söylenirken alana giren otobüsteki müzik ve anonslar sahnedekilerin seslerini bastırıyor. İki sanatçı çalıp söylemeyi bırakıp bekliyorlar. Alandakilerin bazıları otobüse doğru koşup ön camdan uzanan eli sıkmak istiyor.
Gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Sarılıp öpenler, fotoğraf çektirmek isteyenler... Gördüğü ilgi herkesi şaşırtıyor. Sahneden Sarıgül'ün, türbenin bulunduğu alana bir cemevi yaptıracağı duyuruluyor. Birazdan temel atma töreni var. Sarıgül'ün gördüğü ilgi daha da artıyor.
Şenliğe katılanlar arasında Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker de var. Bu yıl dikkatleri Sivas'a, Madımak Oteli'ne müze yapılmasına çeken Öker'in başında olduğu konfederasyon. Sunucu Öker'i çağırıyor kürsüye.
Madımak müze yolunda
"Katliamdan sonra otel tamir edildi, hiçbir şey olmamış gibi otel olarak kullanılmaya başlandı Madımak. Giriş katına da kebap salonu yapıldı. İnsanların yakıldığı bir yerin kebap salonu olarak kullanılması insanlık için büyük utanç. Türkiye'nin bu utançtan bir an önce kurtulması için Madımak Oteli, barış ve kardeşlik adına Madımak Kültür ve Sanat Müzesi yapılmalı."
Madımak'ın müze yapılması için yüzlerce sanatçı, gazeteci, yazar, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi imza verdi. İmzacılar arasında 62 de milletvekili var.
Kampanyanın ilk sonucunu Kadının Türküsü'nün Genel Sanat Yönetmeni Necati Şahin aldı. Şahin, Madımak'ın altını kebapçı yapan ve İstanbul'da altı tane kebap zinciri bulunan kişiyi aradı. Birkaç görüşmeden sonra zincirin sahibi 'unutulması için yaşatılması gerektiği' konusunda ikna oldu ve Madımak'ın altındaki kebapçıdan ismini çekeceğini söyledi.
Solingen örnek olsun
Önümüzde yaşanmış iki yakılma olayı var. Biri Sivas, diğeri Solingen. Biz Madımak'a kebapçı açarken Almanlar beş Türk'ün ırkçılar tarafından yakıldığı evin bahçesine beş ağaç, bir de anıt dikmiş. Bir de plaket çakılmış. Üzerinde Almanca ve Türkçe, 'Buradaki kundaklamada ırkçılığın kurbanı olarak hayatlarını kaybetmişlerdir' yazıyor.
Alevilerin Sesi Dergisi Yayın Yönetmeni Necdet Saraç, Solingen'in yıldönümünde Almanya'ya giden Bakan Mehmet Aydın'ı, CHP lideri Deniz Baykal'ı ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir'i Sivas'ı hiç hatırlamadıkları için eleştiriyor.
"Ankara'dan üç bin kilometre ötedeki Solingen'e gidip barış ve dostluk mesajları vermek kolaydı. Ancak Ankara'ya 300 kilometre mesafedeki Sivas'a gitmek her nedense çok zordu. Sivas'a gelince 35 kişinin yakıldığı yerde İskender Kebap Salonu görmek, yangın yerinde kebap salonu gerçeğiyle yüzleşmek kolay mı?"
Ankara'dan bazıları Solingen'e gittikleri halde, Sivas'a gelememişlerdi, ama Almanya Parlamentosu Dışişleri Komitesi Üyesi Joohannes Pflug bu yıl Madımak'ın önüne kadar gelerek, Solingen'de hayatını kaybedenlerin anısına evin müze yapıldığını hatırlatarak, Madımak'ın da müze olmasını istemişti. Ne diyelim? Cogi Baba bildiği gibi yapsın sizi!


    http://www.radikal.com.tr/7516907516900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.