Çoğu bir spekülasyondan ibaret

Çoğu bir spekülasyondan ibaret
Çoğu bir spekülasyondan ibaret

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İmralı tutanakları olarak gazetelerde yer alan ifadelerin çoğunluğunun spekülasyon olduğunu söyleyerek, “Bu bilgileri bu şekilde sızdıranların görülüyor ki, bu sürecin hassasiyetleri konusunda yeterli duyarlılıkları yok” dedi.
Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris’i kabulünde konuyla ilgili soruları yanıtlayan Çelik, “Bir kere bu İmralı konusunda bizim ‘çözüm süreci’ dediğimiz süreçle ilgili olarak oradaki görüşmelerde bulunanların ellerinde herhangi bir kayıt, teyp kaseti vesaire yok. Dolayısıyla bunların hiç bir resmi bir anlam ifade etmez. Bu ifadelerin çoğunluğu spekülasyondur, aktaranların spekülasyonudur. Ama şunun da bilinmesi gerekir. Devletin niteliği üzerine, milletin vasfı üzerine bir pazarlık yürütülüyor değildir” diye konuştu.

Pazarlık iması veriliyor

İmralı’da bir pazarlık yürütülüyormuş gibi izlenim oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Çelik, “Bu silahların bırakılması ve sosyal barışın temin edilmesi için bir çözüm sürecidir. Bunu sanki devletin niteliği ve milletin vasıfları çerçevesinde bir pazarlık yürütülüyor gibi sunmak fevkalade yanlıştır. Bu bilgileri bu şekilde sızdıranların görülüyor ki, bu sürecin hassasiyetleri konusunda yeterli duyarlılıkları yok. Bu duyarlılığın olmayışı da aslında çözüm sürecine olumlu katkı sağlamıyor, olumsuz katkı sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.