'Çoğul gebelik başarı sayılmaz'

İzmir'de yaşanan yediz gebelik olayının olumsuz sonuçlanması, tüp bebek ve aşılama yöntemleri sonrasında oluşan gebelikteki embriyon sayısını gündeme getirdi.

İSTANBUL - İzmir'de yaşanan yediz gebelik olayının olumsuz sonuçlanması, tüp bebek ve aşılama yöntemleri sonrasında oluşan gebelikteki embriyon sayısını gündeme getirdi. Tüp bebek kongresi için İstanbul'a gelen New York Cornell Üniversitesi Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kutluk Oktay, "Tüp bebek uygulaması ilk yapılmaya başlandığında Avrupa'da başarı oranları düşük olduğundan bunun telafisi için çok sayıda embriyo transfer ediliyordu.
Ama şimdi Avrupa'nın birçok ülkesinde bir veya ikiden fazla embriyonun nakli konusunda yasak var" dedi.
ABD'de ise böyle bir yasa olmamasına karşın tavsiye niteliğinde kural olduğunu ve bunlara da uyulduğunu belirten Prof. Dr. Oktay, şöyle devam etti:
'İkizin üzerini azaltmakta fayda var'
"Başarı sadece hamilelik olmasıyla ölçülmemeli. Başarı, meydana gelen hamileliğin ne kadar normale yakın olduğu dikkate alınıp ölçülmeli. İkizin üzerindeki gebeliklerin mümkün olduğunca azaltılmasında yarar var. Taşınan çocuk sayısı arttıkça erken doğum ve çocukların özürlü olması olasılığı da giderek fazlalaşıyor. Öyle bir hamileliğin oluşması ve taşınması hem anneyi hem de bebeklerini riske sokuyor" diye konuştu. Oktay, önlenebilir bu durum karşısında, halkın ve doktorların bilinçlenmeleri gerektiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7475277475270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.