Çok ağır yatırım!

1977'de ağır sanayi hamlesini başlatan Necmettin Erbakan, Aliağa'da çelik fabrikası temeli attı. Fakat hamle 'ağır' kalınca binalar çürüdü, arazileri istimlak edilen köylüler paralarını alamadı.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - Aliağa ilçesinde, 28 yıl önce Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan tarafından temeli atılan fabrika inşa edilemedi ancak fabrikadan önce yükselen lojmanlar bir 'ağır sanayi hatırası' olarak yerli yerinde. Binalar 1980'den bu yana çürürken, köylüler halen istimlak bedellerini alamamaktan şikâyetçi.
Erbakan'ın 'Milliyetçi Cephe' hükümeti döneminde başlattığı 'ağır sanayi hamlesi' sırasında, 1977'de Çakmaklı Köyü yolu üzerinde Gencelli Körfezi'ne bakan deniz manzaralı alana yüksek vasıflı çelik fabrikası temeli atıldı. Fabrikadan önce lojman yapımına başlandı. Makine Kimya Endüstrisi'ne ait 100'er metrekarelik 48 konutun kaba inşaatı, üç yılda bitti. Ancak ünlü ağır sanayi hamlesi başarısızlıkla sonuçlanınca, lojman binaları da çürümeye terk edildi. 1980'den bu yana boş bırakılan binalar, kimsesiz çocuklar için yaz kampına dönüştürülerek, İzmir Valiliği'ne devredilmek istendi. Ancak ödenek yokluğu nedeniyle bu proje de rafa kalktı. Lojman binaları en son 17 Ağustos depreminde hatırlandı. Binaların depremde evini kaybeden vatandaşlara tahsisi planlandı ancak bu da sonuçsuz kaldı.
Çakmaklı köylülerinden 75 yaşındaki Ömer Emen, fabrikanın temelleri atılırken köylülere iş sözü verildiğini hatırlattı: "Aradan kaç yıl geçti, ortada fabrika yok. Üstelik, fabrika kuracağız diye köylünün topraklarını istimlak ettiler. Bunca yıl geçti, hâlâ paralarını alamayan ve yıllardır mahkemeye gidip gelen köylüler var. Hem köylülerin toprakları, hem devletin parası boşa gitti" dedi.
Muhtar Ahmet Kahraman da, fabrikanın yapılacağı alanın, inşaat çalışmaları öncesinde yörenin en verimli ve sulak alanı olduğunu vurguladı. Kahraman, "En sulak arazilere 'kurak' raporu verildi. Toprakları istimlak edilen köylülerden, halen paralarını alamayanlar var. Vatandaşlar mahkemede sürünüyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7535837535830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.