Çok çok uzak bir ülkede...

Çin'in kuzeybatısındaki Şinghay Gölü, o kadar ücra bir köşe ki, Pekin, ilk atom bombası denemesini burada yapmıştı.

İSTANBUL - Çin'in kuzeybatısındaki Şinghay Gölü, o kadar ücra bir köşe ki, Pekin, ilk atom bombası denemesini burada yapmıştı. Göçmen kuşlar içinse göl Avrupa'dan Asya'ya uzanan hattaki en işlek uluslararası havaalanı gibi. 4 Mayıs'ta buradaki doğal park görevlilerinden Li Yinghua, sürüsünden uzakta, sarhoş gibi sallanarak yürüyen bir kaz gördü. Analize götürülen kaz, öldü. Altı hafta içinde aynı türden binlerce kaz daha...
Haber, Avrupa'ya bomba gibi düştü. Çünkü bu, Uzakdoğu'da kümeslere hapsedilmeye çalışılan virüsün, artık kanatlanarak Avrupa'ya da yağabileceğini gösteriyordu. AB'nin kâbusu, dün gerçekleşti. Manyas'ta bir gecede 2 bine yakın hindiyi öldürenin H5N1 olduğu netleşti.
30 YTL: Tarım Bakanlığı'nın Manyas ilçesinde itlaf ettiği her anaç hindi için sahibine ödeyeceği para. İtlaf edilen her hindi palazı için 22.50 YTL, tavuk, ördek ve güvercin için 5, kaz için 20 YTL tazminat ödenecek.
2.5 milyon YTL: Kanatlı et pazarının Türkiye'de ulaştığı ekonomik boyut.
94 milyon 946 bin 740 tane: Türkiye'nin bir yılda yurtdışına sattığı yumurta.
12-14 kilogram: Türkiye'de uzun süre boyunca kişi başına yılda 4 kilogram civarında seyreden beyaz et tüketiminin son yıllarda ulaştığı rakam.
1 milyon tavuk: 1 gram hastalıklı tavuk dışkısının hasta edebileceği hayvan miktarı.
1-1.5 milyon kuş: Eylül-kasım ayları arasında Türkiye üzerinden geçen göçmen kuş sayısı.
70 derece: İçinde bulunduğumuz mevsim sıcaklıklarında yaşamak için ideal ortamı bulan virüsün, öldüğü sıcaklık. Kanatlı hayvanların 70 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda haşlanması, kızartılması ya da fırınlanması durumunda virüs yok edilebiliyor. H5N1, 56 derecede 3 saatte, 60 derecede 30 dakikada ölüyor.
37.30 YTL: Virüse maruz kaldığı düşünülen kişilere önleyici ve tedavi amaçlı olarak verilen Tamiflu adlı ilacın dünkü fiyatı. İlacı, Roche firması üretiyor.
Birkaç hafta: Time'a göre, virüs insandan insana bulaşırsa aşı geliştirmek için geçecek zaman. Ama uzmanlar, aşı üretimi hâlâ 1950'lerdeki teknolojiyle yapıldığı için, küresel salgında bir anda milyonlarca doz aşı hazırlamanın aylar alacağını söylüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7601327601320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.